کد خبر: 3835428
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶
گروه معارف ــ قائم مقام مؤسسه آموزش عالی اجتهاد قم و مسئول پژوهش برگزاری نماز عید غدیر در یزد از برگزاری نماز این روز برای دهمین سال متوالی در استان یزد خبر داد.

نماز «عید غدیر» در یزد اقامه می‌شودبه گزارش ایکنا از یزد، حجت‌الاسلام والمسلمین احمدجواد احمدی فقیه یزدی، عضو هیئت امنا و قائم مقام موسسه آموزش عالی اجتهاد قم صبح امروز، 26 مرداد در جمع خبرنگاران خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان یزد اظهار کرد: نماز عید غدیر در استان یزد در ابتدا به صورت غیررسمی در یزد برپا می‎‎شده ولی امسال برای دهمین سال متوالی در مجموعه امیرچقماق یزد برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: این نماز طبق اسناد و روایات شیعه و برخی منابع اهل سنت قبل از ظهر توسط پیامبر اکرم(ص) در محل غدیر خم به همراه خطبه اقامه شد و در حال حاضر این سنت نیکو توسط آيت‌الله مرحوم ميرزا محمدحسن احمدی فقيه يزدی در یزد احیا شده است.

قائم مقام موسسه آموزش عالی اجتهاد قم گفت: نماز عید غدیر در یزد ساعت 7 و نیم صبح روز عید و با حرکت از امامزاده جعفر(ع) یزد که طی مراسمی با تبریک و احترام همشهریان برگزار می‌شود همراه خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی فقیه‌یزدی افزود: سپس با حضور اقشار مختلف مردم به سمت امیرچقماق یزد حرکت و در بین راه برنامه‌هایی در قالب اهدای گل و شال سبز به سادات و تکریم آنها اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: حدود ساعت 8 صبح در محل مسجد امیرچقماق و با حضور اقشار مختلف و سادات نماز عید غدیر توسط آیت‌الله محمدحسین احمدی فقیه یزدی اقامه و سپس اطعام غدیر را خواهیم داشت.

قائم مقام موسسه آموزش عالی اجتهاد قم با اشاره به ثبت سند احياء جماعت در نماز عيدغدير در استان بیان کرد: يك برگ سند احياء سنت جماعت در نماز عيدغدير در قرن حاضر توسط همسر آيت الله مرحوم ميرزا محمدحسن احمدي فقيه در مركز اسناد و كتابخانه ملي يزد به ثبت رسيده است.

وی ادامه داد: اين سندكه به امضاي جمعي از علما و اقشار مختلف مردم يزد و قم رسيده، بر احياء سنت جماعت در نماز عيد غدير توسط حضرت آيت الله العظمي مرحوم حاج ميرزا محمدحسن احمدي فقيه در سال 88 تأكيد كرده و صحه گذاشته اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی فقیه‌یزدی گفت: همچنين محققين و پژوهشگران مي توانند با استفاده از نرم افزار اپك بر روي سايت مركز اسناد و كتابخانه ملي استان يزد به آدرس www.nlai.ir/yazd از اسناد آرشيوي اين مركز استفاده كنند.

وی با اشاره به اینکه عید غدیر بزرگترین عید شیعیان است بیان کرد: عید غدیر خم باید هرچه باشکوه‌تر در جامعه برگزار و اهمیت ویژه‌ای برای نماز این روز قایل باشیم و در برگزاری آن اهتمام ویژه‌ای صورت گیرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: