کد خبر: 3827794
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
گروه اجتماعی ــ دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد عدم آموزش مهارت‌های زندگی بویژه مهارت‌های حل مسئله را یکی از مشکلات مشهود در پرونده‌های کیفری برشمرد و گفت: بسیاری از اختلافات و دعاوی خانوادگی ناشی از عدم کسب مهارت‌های ارتباطی است.

اکثر اختلافات خانوادگی از عدم کسب مهارت‌های ارتباطی ناشی می‌شودبه گزارش ایکنا از یزد، محمدرضا حدادزاده، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان یزد، 25 تیرماه در نشست مقامات عالی قضایی استان با نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد، با تأکید بر آگاه‌سازی هدفمند و اثر گذار اظهار کرد: شناخت دقیق معضلات اجتماعی و مسائل مبتلا به استان نیازمند ایجاد ارتباط بیشتر سمن‌ها با دستگاه‌های متولی از جمله دستگاه قضایی است تا ابتدا آسیب‌های اجتماعی شناسایی و در مرحله بعد بدون ایجاد جوِّ ناامیدی و بدون ایجاد ترس و واهمه در جامعه در راستای آموزش و پیشگیری از بزهکاری از ظرفیت سمن‌ها استفاده شود.

این مقام قضایی، حساسیت و دقت نظر سمن‌ها را در پیگیری مسائل اجتماعی به فال نیک گرفت و در پاسخ به برخی گلایه‌ها از نحوه برخورد با جرایم گفت: دادگستری همواره باید در پرونده‌ها میان دوگانه نظم و امنیت از یک سو و حقوق و آزادی‌های افراد از سویی دیگر توازن برقرار کند در حالی که برخی از گله‌مندی های شما ناشی از این است که هر کس به فراخور به یکی از این جنبه‌ها توجه دارد. ضمن اینکه باید اقدامات قضایی در حدود قانون باشد.

دادستان یزد، لازمه انجام صحیح کار و ورود اثر گذار به مدیریت آسیب‌های اجتماعی را کسب اطلاعات دقیق و مستند از وضعیت جامعه ذکر کرد و افزود: نزدیکی بیشتر با نهادهای قضایی، انتظامی، اجرایی و امنیتی و معرفی ظرفیت‌های علمی و اجرایی سمن‌ها به این نهادها زمینه‌ساز تعامل بیشتر خواهد بود و متولیان امر نیز با آگاهی بیشتری تصمیم گیری می‌کنند. ضمن اینکه همه باید بدانیم با مکتوم کردن برخی واقعیات جامعه، صرفاً صورت مسئله پاک می‌شود.

وی از راه‌اندازی اتاق ویژه سمن‌ها در دادسرای یزد خبر داد و گفت: با هدف بهره‌گیری از ظرفیت سمن‌ها در دادسرای یزد جایگاهی برای حضور اعضای سمن‌ها ایجاد می‌شود تا از نزدیک و بدون واسطه با بزه دیدگان و خانواده‌های در معرض آسیب ارتباط داشته باشند و در جهت توانمندسازی آنها اقدام کنند.

حدادزاده، عدم آموزش مهارت‌های زندگی خصوصا مهارت‌های حل مساله را یکی از مشکلات مشهود در پرونده‌های کیفری برشمرد و بیان کرد: بسیاری از اختلافات و دعاوی خانوادگی ناشی از عدم کسب مهارت‌های ارتباطی، حل مسئله و تفکر خلاق و همدلی و خودآگاهی است که در این زمینه نیز می‌توان از ظرفیت سمن‌ها استفاده کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دغدغه برخی از جوانان نسبت به معضل مواد مخدر در برخی محلات بیان کرد: اقدامات قضایی و پلیسی همواره انجام می‌شود و این دغدغه‌ها را دنبال خواهیم کرد اما واقعیت این است که معضل مواد مخدر تابع نظام عرضه و تقاضاست و تا زمانی که تقاضا برای تهیه مواد مخدر باشد، خرده فروش و توزیع کننده و قاچاقچی هم وجود دارد و برخورد دوره‌ای در محلات خاص تنها جغرافیای جرم را عوض می‌کند و مساله به صورت بنیادین حل نمی‌شود.

دادستان یزد در ادامه تأکید کرد: تنوع حوزه فعالیت سمن‌ها مطلوب است اما یک اولویت بندی برای شناخت ضروریات جامعه نیز مورد نیاز است تا توان و انرژی این سمن‌ها بهتر مدیریت شود.

وی یکی دیگر از حوزه‌های اثر گذار اجتماعی را رشد فضای مجازی و تسهیل در دسترسی به این فضا دانست و گفت: عرصه فضای مجازی نیز عرصه‌ای است که باید نسبت به آن حساس بود و ضمن بهره‌مندی از فواید آن با آموزش سواد رسانه‌ای از آسیب‌های این فضا بر جامعه کاست.

یادآور می‌شود در ابتدای این جلسه که با حضور چندین سمن فعال استان که توسط سازمان ورزش و جوانان دعوت شده بودند، سمن‌ها با معرفی حوزه فعالیت خود، به طرح دیدگاه‌ها و سوالات و انتقادات خود پرداختند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: