کد خبر: 3887627
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان یزد با اشاره به اینکه آمار و اطلاعاتی در مورد مؤسسات و خانه‌های قرآنی شهری و روستایی وجود نداشت گفت: خوشبختانه اکنون اطلاعات مربوط به آن‌ها به صورت کامپیوتری و دستی، گردآوری و در پرونده‌ای ثبت شده است.

از ساماندهی اطلاعات موسسات تا پیگیری مطالبات قرآنیان در یزدحجت‌الاسلام حمیدرضا مطهریان، مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان یزد در گفت‌وگو با ایکنا یزد با ارائه گزارشی از اهم فعالیت‌های این اتحادیه در سال 1398 اظهار کرد: فعالیت‌های اتحادیه به چند بخش تقسیم شده است.

وی ادامه داد: در بخش تأمین سرمایه و تجهیزات، ساختمانی دائمی در میدان باهنر کوچه امیرالمومنین با امکانات لازم برای اتحادیه فراهم شد و همچنین طبقه بالای اتحادیه که قبلاً اداره تبلیغات اسلامی شهرستان یزد در آن حضور داشت، پس از جابجایی به اتحادیه واگذار و تجهیز شد و به لحاظ مالی، مواردی چون دفاتر، ترازها و اظهار نامه‌ها مورد ساماندهی قرار گرفت.

ساماندهی اطلاعات 122 مؤسسه و خانه‌ قرآن

وی ادامه داد: همچنین آمار و اطلاعاتی در مورد مؤسسات و خانه‌های قرآنی شهری و روستایی وجود نداشت، ولی اکنون اطلاعات مربوط به آن‌ها به صورت کامپیوتری و دستی، گردآوری و در پرونده‌ای ثبت شده و تاکنون پرونده 71 موسسه و 51 خانه قرآن شهری و روستایی در اتحادیه سازماندهی شده است.

مطهریان افزود: با همکاری سازمان تبلیغات و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، از 25 موسسه بازرسی صورت گرفته و اقدامات لازم جهت رفع مشکلات این مراکز انجام شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های آموزشی اتحادیه، گفت: پیگیری طرح‌های آموزش عمومی، اجرای طرح آموزش استعدادهای قرآنی و برگزاری تربیت معلم سبک زندگی قرآن برای اولین بار در استان با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی استان از جمله فعالیت‌های اتحادیه است.

مدیرعامل اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان یزد بیان کرد: برگزاری کارگاه مهارت‌های مدیریت قرآنی با حضور 6 نفر از اساتید و مسئولان دخیل در این حوزه با شرکت بیش از 70 موسسه قرآنی، برگزاری نشست هم اندیشی وقف مشارکتی و برگزاری مجمع عمومی اتحادیه، از دیگر اقدامات اتحادیه بوده است.

توزیع 500 جلد قرآن در مناطق محروم

مطهریان با بیان فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی اتحادیه، گفت: رونمایی از اپلیکیشن افق جهت برگزاری مسابقات و آزمون‌های قرآنی به صورت آنلاین و آفلاین، برگزاری مسابقه «سقا» با شرکت بیش از 4500 نفر در ایام اربعین حسینی، برگزاری مسابقه «فهم نور» در 120 هفته از هر حزب قرآن با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد، برگزاری مسابقه «با قرآن در رمضان» در ماه مبارک رمضان، برگزاری نمایشگاه علوم قرآنی در ماه مبارک رمضان، برگزاری پویش «قطره قطره خون تو، لحظه لحظه زندگی من» همزمان با ایام دهه فجر جهت احیای سنت حسنه اهدای خون، برگزاری دهمین همایش «قرآن کتاب انقلاب»، توزیع قریب به 500 جلد قرآن در جلسات قرآنی مناطق محروم استان با مشارکت آستان قدس رضوی، تصویب و ابلاغ نرخ نامه فعالیت‌های قرآنی برای اولین بار در کشور در استان یزد از جمله اقدامات مربوط به این حوزه است.

شتاب برای معرفی ظرفیت‌های قرآنی یزد

وی ادامه داد: اتحادیه تلاش می‌کند ظرفیت و جایگاه یزد را در زمینه فعالیت‌های قرآنی نشان دهد که این امر با همکاری هیئت امنای وقف مشارکتی قرآنی شتاب بیش‌تری گرفته است.

مطهریان با اشاره به برگزاری جلسات هیئت مدیره اتحادیه، بیان کرد: هشت جلسه با تصویب بیش از 30 مصوبه در سال 98 برگزار شده که اکثریت این مصوبات اجرا شده است. همچنین اتحادیه، جلسات و دیدارهایی را با امام جمعه یزد به منظور طرح مسائل و گفت‌و‌گو در مورد وقف مشارکتی قرآنی و بهره‌گیری از رهنمودهای ایشان داشت.

مدیرعامل اتحادیه قرآنی استان یزد ادامه داد: در سطح کشور، اتحادیه استان یزد بیش‌ترین تفاهم نامه‌ها را با ادارات و سازمان‌های مختلف هم‌چون آموزش و پرورش، اداره اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اتحادیه های قرآنی کشور، سازمان فاوا شهرداری یزد و... منعقد کرده است که بر اساس این تفاهم نامه‌ها، دو طرف باید پیگیری‌های لازم را انجام دهند تا نتیجه مطلوب حاصل شود که برای نمونه می‌توان به جذب حمایت از صندوق اتحادیه با اعتبار 500 میلیون ریال از سوی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت از موسسات و خانه‌های قرآن روستایی و شهری چه به صورت مالی و چه به صورت تسهیلات قرض الحسنه اشاره کرد.

پیگیری مطالبات موسسات قرآنی استان

وی با اشاره به پیگیری مطالبات موسسات قرآنی استان از مسئولان بیان کرد: برگزاری جلسات متعدد با طالبی استاندار یزد، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، مدیرکل آموزش و پرورش استان، رئیس شورای شهر یزد و رئیس سازمان فاوا شهرداری یزد از جمله نشست‌های برگزار شده برای پیگیری مطالبات موسسات قرآنی استان از مسئولان بوده است.

مطهریان با اشاره به فعالیت صندوق قرض‌الحسنه اتحادیه در قالب کانون توسعه همیاری بانک قرض الحسنه رسالت اعلام کرد: این کانون از سال 89 اقدام به پرداخت وام به مؤسسات و فعالان قرآنی استان کرده است که از ابتدای سال 98 به صورت جدی اقدام به اعطای وام قرض الحسنه 2 درصد به موسسات و فعالان قرآنی کرد.

وی گفت: این صندوق نزدیک به 300 عضو در حال حاضر دارد و در سال 98 نیز 61 فقره تسهیلات وام قرض‌الحسنه به مؤسسات و فعالان قرآنی به ارزش 330 میلیون تومان از محل اعتبارات صندوق اتحادیه پرداخت شد. همچنین پرداخت 74 فقره تسهیلات وام قرض‌الحسنه به موسسات و فعالان قرآنی از سوی کانون توسعه همیاری اتحادیه مجموعاً به مبلغ ده میلیارد ریال از دیگر فعالیت‌های اتحادیه بود که نسبت به سال قبل قریب به 90 درصد صندوق اتحادیه افزایش پرداخت وام قرض الحسنه به جامعه قرآنی استان داشته است.

طرح‌های در دست اجرای اتحادیه در سال 99

مطهریان بیان کرد: طرح‌هایی در دست اجرا است، از جمله برگزاری مجمع عمومی اتحادیه در تابستان سال 99، برنامه‌ریزی در جهت برگزاری کلاس‌های مستمر آموزشی مؤسسات مطابق برنامه‌ها به‌خصوص در ایام تابستان، پیگیری پروژه وقف مشارکتی قرآنی و تقسیم سهام بین موسسات قرآنی که ان‌شاءالله در سال 1399 با جدیت تمام، پیگیری و دنبال خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: