کد خبر: 4030156
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به روایتی از امام علی(ع)، به چهار ملاک مهم و اساسی امیرمؤمنان خطاب به هنرمندان پرداخت و این موارد را قابل الگوبرداری در جامعه کنونی دانست.

سید محمد کاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزدبه گزارش ایکنا از یزد، آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزد، امروز، یکم بهمن ماه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه محمدآباد با اشاره به اینکه به گفته امیر مؤمنان على(ع) هنگامى که گروهى از یارانش در یکى از شب‌هاى ماه مبارک رمضان به هنگام افطار، سخن به شعر و شاعران کشیدند، آنها را مخاطب ساخته فرمود: «اعلموا ان ملاک امرکم الدین، و عصمتکم التقوى، و زینتکم الادب، و حصون اعراضکم الحلم؛ بدانید ملاک کار شما دین است، و مایه حفظ شما تقوى است، زینت شما ادب و دژهاى محکم آبروى شما، حلم و بردبارى است.»

وی ادامه داد: امام علی(ع) خطاب به این شعرا فرمودند: «شما هنرمندان چهار چیز را مد نظر قرار دهید: اولاً ملاک کار شما دین باشد، دین باید مهمترین اصل در هنر باشد و زندگی هر انسانی هم نیاز به دین دارد و آن دین جامع، نه دین گزینشی و دین سکولار.

مدرسی با اشاره به نکته دوم در توصیه علی(ع) به هنرمندان افزود: آنچه که می‌تواند شما را از بحران‌ها و حوادث نگهداری کند تقوا است زیرا که هنرمندان ممکن است در حوادث و بحران‌های گوناگونی حضور یابند پس باید تقوا را رعایت کنند.

وی افزود: سومین و چهارمین نکته‌ای که حضرت به هنرمندان اشاره می‌کنند رعایت ادب و آداب زندگی است که زینت زندگی است و بردباری حافظ آبروی شما است پس سعی کنید حلیم و بردبار باشید و هنر خود را زود در مسیر انحراف قرار ندهید. هنر باید همراه با حلم، بردباری و ظرافت باشد.

امام جمعه بخش مرکزی ادامه داد: این نکات توسط امیرالمؤمنین به هنرمندان معاصر بیان شده و بسیار مهم و قابل الگوبرداری در فضای حاضر است.

مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ولادت با سعادت حضرت زهرا(س) و روز زن، تشکیل خانواده با معیارهای اهل بیت(ع) یکی از زیبایی‌های زندگی اسلامی دانست و گفت: اگر به این زیبایی‌ها و ارزش‌ها توجه کنیم هم ازدواج‌ها شکل می‌گیرد و هم به فرزندآوری‌ها جهت داده می‌شود و هم زندگی‌ها سر و سامان می‌یابد، متأسفانه در فرهنگ دینی ما کمتر به زیبایی‌های زندگی توجه و ترویج این موضوع صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه طرح صیانت از کابران فضای مجازی نیازمند توجه جدی است گفت: امروز می‌بینیم که فضای مجازی همچنان قتلگاه جوانان ما است البته ابعاد مثبت فضای مجازی را کسی نباید زیر سؤال ببرد و اصل این تکنیک و فن بسیار ارزشمندی که موجب ترویج فرهنگ و اقتصاد نوین باشد را نباید کسی با آن مبارزه کند اما باید کنترل و مدیریت صحیح در این زمینه صورت گیرد.

مدرسی افزود: همچنان که در زندگی حقیقی و بیرونی باید عرصه‌ها کنترل شود و خودمان و دیگران باید نسبت به زندگی، قانون داشته باشیم در عرصه فضای مجازی هم که بخش زیادی از زندگی را همین فضای مجازی تشکیل داده است، باید کنترل باشد.

وی ادامه داد: طرح صیانت از کاربران فضای مجازی مطرح شد که متأسفانه مجلس در این زمینه هنوز به نتیجه‌ای نرسیده و آن را به مرکز پژوهش‌ها ارسال کردند و این مرکز هنوز جوابی روشن نداده و از آن طرف 180 نفر از نمایندگان آن را امضا کرده‌اند، بنابراین مجلس باید در عرصه انقلاب بیشتر از این‌ها بدرخشد و همه اعضای مجلس بدانند از امکانات و زیرساخت‌ها استفاده بهتری داشته باشند تا این موضوع به خوبی مدیریت و بتوانیم آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به سفر رئیس جمهور به روسیه بیان کرد: طبیعی است این سفرها در پرتو رعایت اصل «نه شرقی نه غربی» شکل می‌گیرد و این اصل بدین معنا نیست که قطع رابطه با آن‌ها شود و اسلام اجازه ارتباط با همه اقوام و ملت‌های قابل قبول را صادر می‌کند اما از یک طرف غرب گرایان پُر مُدعا در صدد خالی کردن دل مردم از این رفت و آمدها هستند، لذا در کنار این اصل باید تعامل سازنده در چارچوب مشخص را رعایت کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: