کد خبر: 4064120
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷

نگاه صرفاً اقتصادی به خانواده و جمعیت راهگشا نیست

عضو شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به اینکه نگاه صرفاً اقتصادی به مقوله خانواده و جمعیت راهگشا نیست به لایه‌های مغفول مانده فرهنگی و اجتماعی در طراحی و تدوین و اجرای چنین قوانین و دستورالعمل‌هایی تأکید کرد.

فخرالسادات خامسی‌هامانهبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی شورای شهر یزد، فخرالسادات خامسی‌هامانه، عضو شورای اسلامی شهر اظهار کرد: به نظر می‌رسد نگاه صرفاً اقتصادی به مقوله خانواده و جمعیت راهگشا نیست و لازم است لایه‌های مغفول مانده فرهنگی و اجتماعی در طراحی و تدوین و اجرای چنین قوانین و دستورالعمل‌هایی بیش از پیش لحاظ شود و از جامعه نخبگانی و ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی مانند قشر فرهنگیان، دانشگاهیان، تشکل‌های مردمی و امثالهم به بهترین نحو استفاده شود تا تفاوت گفتمانی در روند اجرا وجود نداشته باشد، ضمن اینکه بعضاً تناقضات ساختاری و سیستمی در اینگونه موارد موجود است که نیاز به توجه و اصلاح دارد.

خامسی گفت: معمولاً اقناع در مورد قوانین قبل از قانون‌گذاری و اجرا در نظر گرفته می‌شود و به همین دلیل موفق نیست، لازم است پیش از ابلاغ و اجرای قوانین، اقناع جامعه هدف و هماهنگی لازم بین هر سه بخش قانون گذاران، مجریان و جامعه نخبگانی صورت گرفته باشد.

وی ادامه داد: اگر قوانین در کمیسیون‌ها مجزا بررسی شود نتیجه بهتری خواهد داشت؛ تجربه نشان می‌دهد قوانینی که به شکل تجمیعی در مجلس مصوب می‌شود، معمولاً مقرون به موفقیت نیست.

عضو شورای اسلامی شهر یزد بیان کرد: موارد مهمی همچون حوزه خانواده، اجتماعی و فرهنگی باید به شکل مورد به مورد، قوانین آن در کمیسیون‌های تخصصی بررسی شود و برای هرکدام مصوبه ای ابلاغ شود تا نتیجه بهتری داشته باشد. همچنین برخی قوانین ابلاغ می‌شود ولی در اجرا با نظارت لازم همراه نیست.

خامسی در پایان گفت: قوانین وقتی وضع می‌شود هم پوشانی دارد اما متأسفانه مطالعات قبلی و پیشینه آن صورت نمی‌گیرد و تعارض دارد، اگر قوانین تعارض داشته باشد مشکل‌ساز می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha