کد خبر: 4066292
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۱

جهاد تبیین با نگاه به آیه 71 سوره نسا

امام جمعه شاهدیه با اشاره به آیه 71سوره نسا گفت: این آیه از آیات کلیدی برای حفظ امنیت و دفاع از مرزهای کشور و دین بوده و در واقع روح جهاد تبیین همین آیه شریفه است.

آمادگى رزمى در سایه‏ ایمان ارزش داردبه گزارش ایکنا از یزد، حجت‌الاسلام محمود دهقان‌نیری، امام جمعه شاهدیه، امروز، سوم تیرماه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه این شهر با اشاره به آیه ۷۱ سوره مبارکه نسا که می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا خُذُوا حِذْرَكُمْ فَانفِرُوا ثُبَاتٍ أَوِ انفِرُوا جَمِيعًا» اظهار کرد: این آیه شریفه از آیات کلیدی برای حفظ امنیت و دفاع از مرزهای کشور و دین است.‌ در این دوران ما باید بیشتر از همیشه این آیه را تلاوت کنیم و به ندای الهی لبیک گوییم.

وی ادامه داد: اینکه رهبر حکیم انقلاب اسلامی بحث جهاد تبیین را مطرح فرمودند، روح جهاد تبیین همین آیه شریفه است. در این آیه خداوند متعال به مؤمنان دو دستور داده است. نخست حفظ آمادگی و هوشیاری در برابر دشمن است. «خُذُوا حِذْرَكُمْ» حذر به هوشیاری و آمادگی در برابر دشمن را می‌گویند. بعضی هم به ابزار و اسلحه ای گفته اند که با آن با دشمن مبارزه می‌کنند. از لفظ «جَمِيعًا» استفاده می‌شود که حفظ آمادگی و هوشیاری اختصاص به گروه خاصی ندارد بلکه وظیفه زن و مرد اهل ایمان است که باید از هرجهت آمادگی خود را در برابر خطرات دشمن حفظ کنند.

دهقان نیری افزود: فرمان دوم راه مقابله با دشمن است که می‌فرماید از روش‌ها و تاکتیک‌های مختلف استفاده کنید. ثبات به معنی دستجات پراکنده است.

امام جمعه شاهدیه با اشاره به شهادت شهید مظلوم بهشتی و هفتاد و دو یار ایشان گفت:  از آن جهت که شهید بهشتی معمار دستگاه قضا در نظام جمهوری اسلامی ایران بود، این هفته را هفته قوه قضاییه نامیدند. این هفته فرصت خوبی است که هم دستگاه قضا نقطه‌های قوت و ضعف خویش را بازنگری کند و هم مردم نسبت به عملکرد قوه قضاییه آشنا شوند که این آشنایی زمینه تقویت اعتماد مردم به دستگاه قضا را فراهم می‌سازد.

وی بیان کرد: یکی از شب‌ها و روزهای با فضلیت در سال شب و روز ۲۵ ماه ذیقعده است که به نام روز دحوالارض معروف است و در روایات اسلامی روزه آن را معادل هفتاد سال روزه توصیف شده است. دعایی برای روز دحوالارض در مفاتیح الجنان آمده است که بر سه محور تولی و تبری و ارتباط با امام زمان دور می زند که از تلاوت این دعا غافل نشوید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha