کد خبر: 4067331
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۶

اوقاف برای جلوگیری از رجوع پرونده‌ها به محاکم قضایی تلاش می‌کند

معاون امور اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امورخیریه کشور گفت: در سازمان اوقاف تلاش می‌کنیم تا حد امکان پرونده‌ها به محاکم قضایی ارجاع داده نشود و در کارگروه‌هایی نسبت به حل و فصل آن اقدام می‌شود .

اوقاف برای جلوگیری از رجوع پرونده‌ها به محاکم قضایی تلاش می‌کندحجت‌الاسلام امرالله حسنی‌نیا، معاون امور اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امورخیریه کشور، 7 تیرماه در حاشیه میز ارتباط مردمی در محل سالن جلسات اداره کل اوقاف و امورخیریه استان یزد در گفت‌وگو با ایکنا از یزد اظهار کرد: سازمان اوقاف سه وظیفه در زمینه وقف بر عهده دارد که در ابتدا باید برای حفظ موقوفات تلاش کرده و گام بردارد و سپس آن را به بهره‌برداری برساند بدین معنا که اگر وقفی در حوزه کشاورزی، صنعتی، تجاری و یا مسکونی وجود دارد، حداکثر بهره‌برداری را داشته باشد و سوم اجرای نیت واقف است که در این زمینه بر اساس نیت واقف در حوزه‌های مختلف تلاش می‌کند.

وی ادامه داد: در زمینه بهره‌وری اقتصادی با اجرای طرح‌های مختلف و بررسی پروژه‌هایی که سوددهی و با توجیه اقتصادی دارد، اقدام می‌شود و با وجود شرکت‌ها و یا تناسب املاک وقفی در اختیار سازمان اوقاف در زمینه اشتغالزایی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم برای اقشار مختلف نقش مهمی داشته است و تلاش می‌کنیم در راستای کمک به دولت و مردم در حوزه اقتصادی آنچه حوزه وقف وجود دارد، به جریان انداخته شود و البته در این زمینه اقدامات خوبی تاکنون صورت گرفته است.

حسنی‌نیا با اشاره به پرونده‌های وقفی موجود در محاکم قضایی اظهار کرد: در سازمان اوقاف تلاش می‌کنیم تا حد امکان پرونده‌ها به محاکم قضایی ارجاع داده نشود و نسبت به حل و فصل آن اقدام می‌شود هر چند در بعضی موارد از حد اختیارات ما خارج است و به حکم قضایی نیاز دارد.

وی با اشاره به وجود حدود 8 هزار پرونده وقفی در محاکم قضایی گفت: معمولاً در این زمینه کارگروه حقوقی تشکیل و پرونده مورد بحث  و بررسی قرار می‌گیرد.

معاون امور اوقافی، حقوقی و ثبتی سازمان اوقاف و امورخیریه کشور با اشاره به اینکه تمام تلاش خود را برای رفع و حل اختلافات خواهیم داشت افزود: بعضی مواقع شاهد تصرف اراضی وقفی هستیم و اراضی وقف را تفکیک و واگذار می‌کنند و یا افراد بدهی خود را به موقع پرداخت نمی‌کنند، لذا چاره‌ای جزء برخورد قضایی با این افراد وجود ندارد و در این مواقع کوتاه نخواهیم آمد و از حقوق وقف دفاع می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: یزد دارالمؤمنین است و موقوفات زیادی دارد و مردمان آن حافظ وقف هستند و در زمینه احیای وقف نیز دغدغه دارند که حضور ما امروز نیز به دلیل دغدغه مردم بوده و تلاش می‌کنیم از موقوفات به خوبی استفاده شود و در خدمت مردم باشد.

حسنی‌نیا گفت: هر گونه کوتاهی در زمینه وقف باید اعلام و اطلاع رسانی شود و اگر مشکلات اداری مانع استفاده درست و صحیح از وقف است، به صورت حضوری با مردم حل و فصل خواهیم کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :