کد خبر: 4089030
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۴

مهاجرت‌های بی‌رویه باعث شیوع بیماری‌های واگیردار در یزد شده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به جمعیت بالای غیرایرانی مقیم در یزد گفت: عدم رعایت بهداشت فردی، عدم نظارت بر سلامت مهاجران در هنگام تردد به کشور و ... باعث شده که بیماری‌های واگیر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

نشست خبری علوم پزشکی یزدبه گزارش ایکنا از یزد، مسعود میرزایی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد، امروز، 9 مهرماه در جمع خبرنگاران از پوشش 80 درصدی جمعیت استان در زمینه واکسیناسیون کرونا خبر داد و اظهار کرد: متأسفانه اکنون شاهد عادی انگاری و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در کشور و استان هستیم این در حالی است که اگر با سویه جدیدی از کرونا مواجه نشویم، باید مواظب شیوع بالای بیماری آنفلوآنزا باشیم.

وی با اشاره به شیوع وبا به دنبال افزایش ترددهای بین مرزی در ماه گذشته گفت: متأسفانه طی این مدت 9 مورد قطعی در مرز شناسایی و از سوی وزارت بهداشت به استان اعلام شد و سه مورد ابتلا به وبا نیز در استان شناسایی شده و تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند.

میرزایی مهاجرت‌های کنترل نشده به استان را از دلایل شیوع سرخک در فصل بهار دانست و گفت: در این رابطه پنج مورد ابتلای قطعی گزارش شد که با اقدامات درمانی صورت گرفته، خوشبختانه در حال حاضر نگرانی قابل توجهی در استان در این مورد وجود ندارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به جمعیت بالای غیرایرانی مقیم در یزد گفت: عدم رعایت بهداشت فردی، عدم نظارت بر سلامت مهاجران در هنگام تردد به کشور و ... باعث شده که بیماری‌های واگیر بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی چهارمین بیماری غیرواگیر شایع در استان را حیوان گزیدگی برشمرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون دو هزار و ۵۴۰ مورد حیوان گزیدگی در استان روی داده که چندین مورد موجب بیماری هاری شده ولی خوشبختانه در این باره به اندازه کافی واکسن تأمین و در همه شهرستان‌ها مرکزی به این منظور اختصاص یافته است.

حبیب نیکوکار، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز در این نشست از افتتاح بیمارستان حضرت زینب(س) در شهرستان اشکذر با ظرفیت 450 تخت خبر داد و گفت: خوشبختانه در شهرستان‌های مختلف از جمله شهرستان مروست، کلنگ بیمارستان جدیدی به زمین خورده ولی تا آماده سازی آن، تلاش شده از توانایی‌های بخش بهداشت در این شهرستان استفاده شود که در همین رابطه نیز به زودی پزشک طب اورژانس را در مروست مستقر خواهیم کرد.

بهروز حیدری، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز با اشاره به اجرای طرح دارویاب بیان کرد: این طرح به نحوی طراحی شده تا با وجود افزایش قیمت دارو، به لحاظ هزینه‌کرد فشاری متوجه بیماران نسبت به سال قبل نشود ولی طبق این طرح باید بیمار دارو را زیر نظر پزشک دریافت کند که در این صورت مابه‌التفاوت قیمت دارو توسط بیمه‌ها پرداخت می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha