کد خبر: 3956874
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
نماینده ولی‌فقیه در استان یزد نقش معلم را در تربیت دانش‌آموزان یادآور شد و بر تقویت روحیه خداجویی و حق‌طلبی در این قشر تأکید کرد.

روحیه خداجویی و حق‌طلبی در دانش‌آموزان تقویت شودبه گزارش ایکنا از یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه یزد، امروز، 11 اسفندماه در دیدار با مربیان تربیتی و پرورش مدارس استان یزد اظهار کرد: ثروت، قدرت و علم هیچکدام مبنای درستی برای قضاوت در مورد خوبی انسان‌ها نیست و اگر بتوانیم این مبنا را پیدا کنیم، آنگاه می‌توانیم در مسیر خوب بودن قدم برداریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از موارد دیگری که تفکر در مورد آن می‌تواند انسان را در مسیر درست قرار دهد، هدف خلقت و هدف زندگی است افزود: در مورد سبک زندگی صحبت شده اما آنچه مورد غفلت واقع شده، هدف زندگی است.

ناصری با بیان اینکه فطرت انسان، کمال طلب است بیان کرد: هیچ انسانی از ذلیل بودن احساس خوشایندی ندارد زیرا عزتمند بودن در فطرت انسان است و خدای متعال این خصلت‌ها را در انسان نهادینه کرده است.

امام‌جمعه یزد عنوان کرد: گاهی اوقات انسان‌ها با وسوسه‌های شیطان و به تعبیر رهبری با دستکش‌های مخملی که روی دستان آهنین می‌کشند، انسان را در مسیری خلاف فطرت هدایت می‌کنند و در این اتفاق به دنبال ریاست و قدرت‌طلبی و ثروت‌طلبی هستند.

ناصری با اشاره به اینکه عده‌ای مغلوب فرهنگ غرب شده‌اند و زندگی خود را بر اساس سبک آنها بنیان گذاشته‌اند افزود: ارتباطات گرم خانوادگی جای خود را به زندگی انفرادی و پرورش حیوانات به جای فرزندآوری داده و ما نیز متأسفانه از آن غفلت کرده‌ایم در حالی که این موضوع باید در آموزش‌ها مدنظر باشد.

ناصری با بیان اینکه نقش معلمان در تربیت انسان‌ها و نهادینه کردن ارزش‌های والای انسانی در افراد بسیار موثر هستند، افزود: افرادی که تربیت دینی دارند، هر کجای دنیا که باشند اسلام را عزیز و کشور را روسفید کرده‌اند و نمونه آن را در جبهه‌ها، مجامع علمی دنیا و ... شاهد هستیم.

امام‌جمعه یزد با اشاره به اینکه غربی‌ها سبک آموزش‌های ما را نیز تغییر داده‌اند اظهار کرد: آنها اصل تفکر، تدین و تعقل را از آموزش ما حذف کرده‌اند؛ تدین را حذف کرده‌اند تا آزادی‌های نامشروع ایجاد کنند، تعقل را حذف کرده‌اند تا همواره عقب مانده و وابسته باشیم و تفکر را حذف کرده‌اند تا نتوانیم بین خوب و بد را تشخیص دهیم.

وی با اشاره به اینکه سیستم آموزش ما سیستم «بخوان، حفظ کن، نمره بگیر» است، تصریح کرد: اغلب معلمان ما بر همین سیستم آموزشی در حال حرکت هستند و کمتر معلم و استادی وجود دارد که این سیستم را تغییر داده باشد و از دانش آموزان بخواهد سیستم «بخوان، خلاقیت به خرج بده، نوآوری کن» را اجرا کند.

ناصری با اشاره به اینکه این سیستم سال‌ها در کشور ما اجرا شده است، افزود: خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب با نهادینه شدن گفتمان امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه ما می‌توانیم، حرکت‌هایی آغاز شده و تحریم‌ها نیز سبب شده در برخی زمینه‌ها رشد کنیم.

امام‌جمعه یزد عنوان کرد: ایران اسلامی در شرایط کرونا می‌توانست کشوری بدبخت و بیچاره باشد و برای تحت فشار گذاشتن آن برنامه‌های بسیاری داشتند اما خوشبختانه افرادی که عرق دینی داشتند، در همه زمینه‌ها از ساخت ماسک تا پرستاری و درمان بیماران ورود کردند و این نشان از تعهد دینی افراد دارد.

وی، معلمان را مسئول سعادت دانش‌آموزان و آینده کشور دانست و گفت: باید انسان‌هایی تربیت کنید که مبارز و به فکر رشد علمی باشند و بر مدار اخلاق و بر محور رضایت خداوند متعال و خدمت به خلق خدا گام بردارند.

ناصری بر تقویت روحیه خداجویی و حق‌طلبی در دانش‌آموزان تأکید کرد و گفت: متأسفانه این روحیه در آموزش‌های ما وارد نشده و همه ما اکنون مسئول اصلاح آموزش‌ها و حرکت صحیح در مسیر تربیت اسلامی و انسانی آینده سازان این کشور هستیم.

محسن موحدی فرد، مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد نیز در این دیدار مدرسه را نقطه تربیت اجتماعی و مذهبی دانست و گفت: همه ما باید به نحوی عمل کنیم که نتیجه اعمال ما، پایمال شدن خون شهدا نباشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: