کد خبر: 3962311
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳
رئیس اداره قرآن، عترت و نماز اداره‌کل آموزش و پرورش استان یزد از رقابت ۴۱ هزار دانش‌آموز در اولین جشنواره هنر قرآنی «دانش» در رشته‌های آوایی و ادبی هنری خبر داد.

رقابت 41 هزار دانش آموز یزدی در اولین جشنواره هنر قرآنیبه گزارش ایکنا از یزد، سعید غفاریان، رئیس اداره قرآن، عترت و نماز اداره‌کل آموزش و پرورش استان یزد، امروز، 15 فروردین در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری اولین جشنواره هنر قرآنی دانش در این استان، اظهار کرد: پس از آغاز به کار جشنواره از 30 آذرماه 99، دبیرخانه آن نیز رسماً فعالیت خود را آغاز و به ارسال شیوه‌نامه برگزاری و تشریح آن برای معاونان پرورشی مدارس استان اقدام کرد.

غفاریان با بیان اینکه به دلیل شرایط خاص کرونایی حاکم بر استان تمامی برنامه‌ها به صورت مجازی برنامه‌ریزی شد، بیان کرد: با مشارکت و همراهی خوب اساتید مجرب در رشته‌های هنری و قرآنی کلیپ‌های متعددی از برگزاری کارگاه‌های آموزشی تهیه و در سایت و کانال جشنواره بارگذاری شد تا در اختیار دانش آموزان قرار گیرد.

وی از رایزنی با اساتید صاحب‌نام کشوری در راستای توانمندسازی دانش آموزان راه یافته به مقاطع بالاتر جشنواره خبر داد و اظهار کرد: در این خصوص در سال گذشته چندین کارگاه آموزشی عمومی برگزار و در سال جدید نیز ادامه این کارگاه‌ها پس از مرحله شهرستانی و منطقه‌ای برگزار خواهد شد.

سخنگوی اولین جشنواره هنر قرآنی دانش یزد با اشاره به برنامه‌های متعدد جشنواره در ایام الله دهه مبارک فجر گفت: یکی از برنامه‌هایی که به‌صورت مجازی و با حضور تعداد معدودی از دانش آموزان و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، محفل انس با قرآن با حضور قاری بین المللی کشورمان «سید جواد حسینی» بود که تلاوت قرآن کریم توسط برخی از دانش‌آموزان مورد بررسی فنی قرار گرفت و نکات ضعف و قوت گوشزد شد.

غفاریان از استقبال بیش از 41 هزار دانش آموز از اولین جشنواره «دانش» خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد، قریب 19هزار نفر در رشته‌های آوایی و 22 هزار نفر در رشته‌های ادبی هنری ثبت‌نام و با یکدیگر به رقابت می‌پردازند که با توجه به شرایط کرونایی آمار بسیار خوبی است.

این مقام مسئول در خصوص نحوه ارسال آثار به جشنواره بیان کرد: آثار دانش‌آموزان از دو طریق بارگذاری در سایت و یا تهیه لوح فشرده صوتی ـ تصویری که در اختیار معاونان پرورشی مدارس یا مراکز دارالقرآن و کانون‌های تربیتی پرورشی شهرستان‌ها و مناطق قرار گرفته، پس از دسته‌بندی برای پالایش و داوری برای داوران ارسال شده است.

وی در ادامه با اشاره به انجام داوری آثار در مرحله شهرستانی و منطقه‌ای گفت: مقرر شده بود این مرحله تا 22 اسفند به پایان رسیده و پس از داوری، نفرات برتر معرفی شوند اما با توجه به استقبال بالای دانش آموزان و حجم آثار ارسال شده برگزاری مرحله شهرستانی و منطقه ای تا 22 فروردین ماه تمدید شد.

سخنگوی اولین جشنواره هنر قرآنی دانش یزد؛ به همکاری بیش از 100 داور مجرب در بخش داوری مرحله منطقه‌ای و شهرستانی این جشنواره اشاره کرد و گفت: این داوران که از برترین‌های استان به شمار می‌روند در این مرحله با کمال دقت آثار دانش‌آموزان را بررسی و نفرات برتر را معرفی خواهند کرد، همچنین در مرحله استانی از 60 داور برای پایش و پالایش آثار بهره خواهیم گرفت.

وی افزود: مرحله استانی جشنواره بعد از ماه مبارک رمضان و مرحله پایانی پس از معرفی برترین‌های استانی برگزار می‌شود که امیدواریم بتوانیم این دو مرحله را با مساعد شدن شرایط به صورت حضوری و با حضور اقشار مختلف برگزار کنیم.

رئیس اداره قرآن، عترت و نماز اداره‌کل آموزش و پرورش استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود به انجام مصاحبه‌های متعدد با اساتید، پیشکسوتان و خانواده‌های قرآنی توسط روابط‌عمومی جشنواره اشاره کرد و گفت: با همکاری و تعامل خوب رسانه‌های استان و کشور، تاکنون اخبار جشنواره بازتاب خوبی در محافل خبری داشته که در اینجا لازم می‌دانم از اصحاب رسانه استان قدردانی کنم.

غفاریان با اشاره به وجود تعامل بسیار خوب بین معاونت تربیتی، پرورشی آموزش و پرورش استان، دبیرخانه جشنواره و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد تصریح کرد: با حمایت‌های مالی شهرداری و شورای شهر و به ویژه رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد اولین جشنواره هنر قرآنی بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده و با دقت در حال برگزاری است و امیدواریم در سال‌های آتی نیز شاهد برگزاری آن در چنین سطح بالایی باشیم.

یادآور می‌شود، اولین جشنواره هنر قرآنی «دانش»؛ با گرامیداشت یاد و خاطره شهید قرآنی دارالعباده؛ شهید حاج حسن دانش و با هدف تقویت بنیه اعتقادی دانش آموزان با بهره‌مندی از قرآن کریم به همت اداره قرآن، عترت و نماز اداره کل آموزش و پرورش استان و با مشارکت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد در حال برگزاری است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: