کد خبر: 4041814
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۴

فرهنگ نباید تحت‌الشعاع سایر بخش‌ها قرار گیرد

امام جمعه یزد گفت: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی و اسلام نیز یک فرهنگ اصیل است بنابراین بحث فرهنگ نباید تحت الشعاع سایر بخش‌ها قرار گیرد.

فرهنگ نباید تحت‌الشعاع سایر بخش‌ها قرار گیردبه گزارش ایکنا از یزد، آیت‌الله محمدرضا ناصری، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد، امروز، 18 اسفندماه در دیدار با هاشمی، معاون حقوقی و امور استان‌های وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی با بیان اینکه فرهنگ همواره تحت تأثیر مشکلات مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بوده است، اظهار کرد: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و اسلام نیز یک فرهنگ اصیل است بنابراین بحث فرهنگ نباید تحت الشعاع سایر بخش‌ها قرار گیرد.

وی بیان کرد: تاکنون دولت‌ها در کشور ما به مسئله فرهنگ و مواردی همچون امر به معروف و نهی از منکر توجه نکرده‌اند، برخی وامدار غرب بوده‌اند و در زمینه فرهنگ اصیل اسلامی اقدامی نکرده اند و برخی نیز فکر و برنامه و قدرت اجرا نداشته اند.

ناصری تصریح کرد: فرهنگ اصیل اسلامی مورد غفلت قرار گرفته و این فرهنگ اصیل، فرهنگ تدین، رأفت، عطوفت و مهربانی است.

وی ادامه داد: دشمن این فرهنگ اصیل را از ما گرفته و این موضوع به طور ویژه در سیستم آموزشی ما مشاهده می‌شود زیرا دشمن با برنامه ریزی، تعقل و تفکر و تدین را از سیستم آموزشی ما حذف کرده است.

امام جمعه یزد بیان کرد: فرهنگ تدین، تفکر و تعقل باید از ابتدا در فرهنگ ما وجود داشته باشد و امروز که مجال وجود دارد، باید در راستای فرهنگ عمومی حرکات جدی‌تری انجام دهیم.

وی با اشاره به فرهنگ‌های نادرستی که به فرهنگ اصیل ما وارد شده است، افزود: برخی از این فرهنگ‌ها به اندازه ای نادرست است که جایگاه انسان را تا همنشینی با حیوان کاهش می‌دهد.

ناصری با بیان اینکه برخی موارد، پیش پا افتاده به نظر می‌رسد اما فرهنگسازی عمیقی است که دشمن آغاز کرده است، اظهار کرد: یکی از این موارد جایگزین کردن حیوانات به جای اعضای خانواده است که این موضوع، اصل و اساس خانواده را از هم می‌پاشد و بنیان خانواده را از بین می‌برد.

امام جمعه یزد عنوان کرد: این موضوع حتی فرزندآوری را تحت تأثیر قرار داده و متأسفانه این موضوع در استان با فرهنگ اصیل یزد نیز وجود دارد.

ناصری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه همه ما باید کار برای خلق خدا را سرلوحه کار خود قرار دهیم، عنوان کرد: حرکت در این مسیر مورد رضایت خداوند است و مدیران در دستگاه‌های مختلف باید این مهم را مدنظر قرار دهند و رضایت خدا را ملاک کار خود قرار دهند.

وی همچنین با تأکید بر اینکه باید برای سنت‌های غلط، فکری اندیشیده شود، افزود: وزارت ارشاد و ادارات کل ارشاد باید در این زمینه ورود کنند و ضمن ارائه برنامه، برای تغییر این فرهنگ‌ها اقدام کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha