کد خبر: 4063150
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵
رئیس دانشگاه امام صادق(ع):

نسل جوان به توسعه مبتنی بر دانش علیم بیندیشد

حجت‌الاسلام حسینعلی سعدی با اشاره به اینکه نسل جوان امروز باید به یک توسعه مبتنی بر دانش علیم هم بیندیشد، یکی از مسائل بنیادین فراروی نظام جمهوری اسلامی را تحول در علوم اجتماعی و علوم انسانی برشمرد.

حجت الاسلام سعدی رئیس دانشگاه امام صادق(ع)به گزارش ایکنا از یزد، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینعلی سعدی، عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس دانشگاه امام صادق(ع)، شامگاه، 19 خردادماه در جلسه گردهمایی دانشجویان و دانش آموختگان یزدی با تسلیت حادثه قطار مشهد به یزد و گرامیداشت یاد درگذشتگان این حادثه اظهار کرد: این عزیزان که در این حاثه از دنیا رفتند زائر امام رضا(ع) بودند و امیدواریم مهمان خوان پرنعمت این امام همام باشند.

وی با اشاره به اینکه به دو نفر در بین اهل بیت طاهرین اطلاق «بضعه الرسول» می‌شود که به دلیل بیان نورانی نبی مکرم اسلام است، گفت: یکی حضرت زهرای بتول است، آنجا که فرمودند: «فاطمة ُبَضعة ٌمني» و ديگری علی بن موسی الرضا آنجا که فرمودند: «ستُدفن بَضعة ٌمني بأرضِ خراسَان» و شیخ صدوق به نحو جزم اِسناد داده این روایت را به پیامبر گرامی اسلام، بضعه الرسول در خراسان دفن و آثار زیارت علی بن موسی الرضا در لسان نورانی نبی مکرم اسلام عجیب است.

سعدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه چشم اندازی که رهبر انقلاب برای دانشگاه ترسیم کردند، مرجعیت علمی است گفت: این راهبردهای ابلاغی نقشه جامع حرکت دانشگاه در گام دوم است.

وی با اشاره به اینکه حفظ سرمایه و وضع موجود کفایت نمی‌کند و نسل جدید باید به یک توسعه مبتنی بر دانش علیم هم بیندیشد بیان کرد: در واقع این دانشگاه، دانشگاهی است که می‌تواند هندسه حکمرانی را برای جمهوری اسلامی طراحی کند و  این افق برای ما ترسیم شده است لذا رهبر انقلاب در صدر راهبردها محور اول را حل مسائل نظام  دانستند و این مسئله بسیار جدی و مهم است.

سعدی افزود: یکی از مسائل بنیادین فراروی نظام جمهوری اسلامی مسئله تحول در علوم اجتماعی و علوم انسانی است و عالمان متفکران فرهیخته باید به پای کار آمده و در این زمینه گام بردارند که قطعاً این دانشگاه می‌تواند در این زمینه نقش آفرین باشد.

وی ادامه داد: اگر نسبت به علوم اجتماعی و علوم حکمرانی به یک معنا نسبت به علوم انسانی توجه بایسته را نداشته باشیم، استقرار نظام به تعبیر رهبر انقلاب در این گام‌های تمدنی دولت اسلامی به معنای دقیق را نخواهیم داشت.

تربیت نیرو و مدیر در تراز نظام اسلامی

رئیس دانشگاه امام صادق(ع)، تربیت نیرو و مدیر در تراز نظام را از دیگر راهبردهای ابلاغی رهبر انقلاب بیان کرد و گفت: تربیت مدیرانی که هم توانایی و تخصص و لیاقت اداره مجموعه را داشته باشند و هم تعهد نسبت به مسائل حوزه حکمرانی خود را داشته باشند، باید محقق شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر تشکیل مجامع استانی تأکید کرد و افزود: این حرکت باید پررنگ‌تر از قبل تداوم داشته باشد. اکنون 20 اندیشکده راهبردی فعال در حوزه حل مسائل نظام در دانشگاه مشغول به فعالیت است و در استان یزد نیز می‌توان اندیشکده‌ای ایجاد کرد که قدرتمند با تکیه بر نیروی انسانی خلاق، مبتکر، متفکر به فعالیت بپردازد.

سعدی تدوین سند فرهنگی دانشگاه در راستای زیست دانشجویی تراز انقلاب را یادآور شد و گفت: در حوزه توسعه رشته‌های نوین نیز اقداماتی صورت گرفته و باید در برخی دروس بازنگری صورت گیرد.

وی توسعه پردیس‌های دانشگاه را در اولویت دانست و افزود: امروز نزدیک به 50 عضو هیئت علمی در این استان داریم که سرمایه بزرگی محسوب می‌شود و ان‌شاءالله بتوانیم رسالت سنگینی که برعهده داریم به احسن وجه انجام دهیم .

یادآور می‌شود ادای احترام به مقام شهید محراب حضرت آیت‌الله صدوقی، دیدار با آیت‌الله ناصری، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد و مهران فاطمی، استاندار یزد از دیگر برنامه‌های عضو مجلس خبرگان رهبری در استان یزد بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha