کد خبر: 4087645
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۱

حمایت از 4400 نیازمند یزدی از محل موقوفات

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد با تشریح اقدامات یک ساله این نهاد گفت: تاکنون چهار هزار و 458 نفر از نیازمندان به صورت مستقیم و از محل موقوفات مورد حمایت قرار گرفتند.

حسین زارع زاده، مدیرکل اوقاف و امورخیریه یزدبه گزارش ایکنا از یزد، حجت‌الاسلام حسین زارع‌زاده، مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد، امروز، 2 مهرماه به مناسبت دهه وقف، در جمع خبرنگاران با اشاره به رویکردهای وقف در رفع مشکلات کشور اظهار کرد: وقف می‌تواند در رفع مشکلات کشور بویژه مسائل اجتماعی مؤثر واقع شود و لذا فضای تأثیرگذار در رفع نیازمندی‌های اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه استان یزد 14 هزار و 473 موقوفه و 45 هزار و 434 رقبه وقفی دارد، یزد را از حیث موقوفه در رتبه پنجم و به لحاظ رقبات رتبه دهم کشور دانست و گفت: 87 درصد موقوفات استان توسط اداره اوقاف و 13 درصد توسط متولیان وقفی مدیریت می‌شود.

زارع‌زاده افزود: از تعداد کل موقوفات، 10 هزار و 339 موقوفه منفعتی و چهار هزار و 134 موقوفه انتفاعی است و هشت هزار و 582 موقوفه یعنی 30 هزار و 542 رقبه، متصرفی منفعتی هستند که از این تعداد دو هزار و 221 مورد معادل 74 درصد حوزه کشاورزی را شامل می‌شود.

شاخصه‌های موقوفات استان 

وی وجود سه هزار و 437 رقبه مسکونی، سه هزار و 667 رقبه تجاری و 971 رقبه در سایر کاربری‌ها را یادآور شد و جنبه کشاورزی بودن موقوفات را از ویژگی‌های موقوفات استان برشمرد و گفت: ویژگی دوم موقوفات استان خُرد بودن آن است بدین نحو که تعداد کمی موقوفات در استان زیاد ولی از مساحت پایینی برخوردار است به نحوی که 34 درصد موقوفات استان یعنی بیش از یک سوم موقوفات زیر 200 متر مساحت دارد.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد گفت: از هفت هزار و 111 سند تک برگ در سامانه اطلاعات موقوفات ثبت شده، دو هزار و 473 موقوفات زیر 200 متر، 60 درصد موقوفات زیر 500 متر، 79 درصد زیر 1000 متر،  96 درصد زیر دو هزار متر، 97 درصد زیر 5 هزار متر و یک درصد بیش از 5 هزار متر است.

وی ادامه داد: ویژگی سوم موقوفات استان اینکه سندهای مالکیت که اخذ می‌شود، نوعاً به یک رقبه متصل می‌شود بدین گونه که به طور متوسط هر سندی به یک و سه دهم رقبه در سامانه جامع متصل است.

زارع‌زاده با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه معاونت اوقافی، حقوقی و ثبتی این نهاد در زمینه اخذ اسناد مالکیت وقفی گفت: در یکسال گذشته 633 جلد سند اولیه اخذ شده و 517 جلد سندهای دفترچه‌ای به سند تک برگ تبدیل شده و در مجموع به 1529 رقبه در سیستم متصل شده است. از این حیث در کشور رتبه چهارم را داریم.

زارع‌زاده ادامه داد: اتفاق خوبی که در سال جاری رخ داد، اعتباری برای سند دار کردن موقوفات در جریان سفر رئیس‌جمهور به استان اختصاص یافت که در این زمینه دو میلیارد تومان جذب شد و در شش ماهه اول امسال 426 سند اولیه اخذ شده و 370 جلد سند تعویض و در مجموع 796 جلد سند اخذ و به 721 رقبه متصل شده است.

آسیب‌های حوزه وقف

وی افزود: این تعداد در سال‌های گذشته سالانه 650 جلد سند بوده و امسال برآورد می‌شود 1700 جلد سند مالکیت برای موقوفات اخذ شود.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد با اشاره به جمع‌آوری اسناد وقفی بیان کرد: تعدادی وقفنامه‌ها در منازل و نزد مردم نگه‌داری می‌شود و به هر علتی­­ تحویل اوقاف داده نشده و برخی تمایل به تحویل اسناد ندارند، لذا دو آسیب وجود دارد که اولاً ممکن است این سندها از بین برود چرا که برخی جزو آثار تاریخی و ارزشمند از حیث سند است و در شرایط غیراستاندارد نگهداری می‌شود.

وی ادامه داد: ثانیاً این اسناد، سند ملکیت و وقفیت ملکی است چون در دست اشخاص بوده و جایی ثبت نمی‌شود، ممکن است سند از بین برود و گاهاً ملک وقف از وقفیت خارج شود.

زارع‌زاده با اشاره به اینکه در تیرماه 199 برگ، اصل وقف نامه‌ها برای نگه‌داری به سازمان ارسال شده است، به حوزه حقوقی این نهاد اشاره کرد و گفت: هم اکنون 360 پرونده در جریان است هر چند تلاش می‌شود پرونده‌ای تشکیل نشود و به صورت دوستانه حل و فصل شود اما گاهاً در زمینه تشکیل پرونده ناچار هستیم و بیش از 15 درصد پرونده‌ها در خصوص اثبات وقفیت است.

وی با اشاره به اینکه در استان یزد به همین تعدادی که موقوفات ثبت شده وجود دارد، موقوفات ثبت نشده داریم بویژه در مناطق روستایی گفت: در این راستا طرح شناسایی روستا به روستا در برخی شهرستان‌ها مثل اشکذر آغاز شده و خوشبختانه در یک سال اخیر 67 موقوفه انتفاعی و 74 موقوفه منفعتی شناسایی شده است.

زارع‌زاده با اشاره به رویکرد ریاست جدید سازمان اوقاف کشور در زمینه واگذاری امور موقوفات به مردم گفت: در این زمینه طرح امین موقوفه در کشور رقم خورده که در استان یزد نیز در حال اجرایی است و برای بیش از 100 نفر احکام صادر شده است.

اقدامات اولویت‌دار اوقاف در سال جاری

وی با اشاره به اینکه در یک سال اخیر 616 سند اجاره جدید تنظیم و 4329 سند اجاره تجدید شده است، با اشاره به ساخت و سازهای غیرمجاز بیان کرد: درزمینه حل مشکلات مردم در راستای اراضی وقفی که بدون مجوز اوقاف ساخت و ساز و احداث اعیان شده نیز در یک سال اخیر 175 مجوز صادر شد.

زارع‌زاده ادامه داد: در این زمینه با توجه به اینکه بیش از 80 درصد ساخت و سازهای غیرمجاز در حوزه مسکونی است، حداقل 35 درصد پذیره و قیمت ملک اخذ و سند اعیان صادر خواهد شد و لذا اجاره عرصه باید به اوقاف پرداخته شود.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد عمده وظایف معاونت اقتصادی را در دو حوزه نظارت بر ساخت و سازها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری بیان کرد و افزود: در یکسال گذشته 22 میلیارد و 730 میلیون تومان در بقاع متبرکه استان، پروژه‌های عمرانی در قالب 37 پروژه تعریف و انجام شده است.

وی ادامه داد: این اقدام در 40 بقعه استان  صورت گرفته که شاخص ترین آنها در امامزاده قاسم ساغند، امامزاده جعفر یزد، امامزاده عبدالله بافق و ... بوده است.

ضعف یزد در موقوفات قرآنی

زارع‌زاده با اشاره به اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری نیز 9 پروژه فعال و 4 پروژه آماده افتتاح از جمله محمدعلی زرگران در میدان کشاورز،  خداداد بهران در بلوار شهید عابدی، پیشنمازی مسجد جامع میبد، میرزا عنایت الله تفت وجود دارد گفت: در دهه وقف هفت پروژه در حوزه تجاری و مسکونی کلنگ زنی می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان یزد سند دار کردن موقوفات و سرمایه گذاری در حوزه وقف را دو اقدام شاخص این نهاد در سال جاری بیان کرد و گفت: 14 پروژه با سرمایه گذاری 21 میلیاردتومان اجرایی شده یا در دست اقدام است.

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی این نهاد گفت: هر 9 روز یک وقف جدید در استان ثبت می‌شود و اکنون  198 وقف جدید در استان به ثبت رسیده است.

زارع‌زاده با اشاره به حمایت از 4458 نیازمند به صورت مستقیم از محل موقوفات استان، از اجرای طرح «مودت» به همت خیران استان خبر داد و با اشاره به حوزه امور قرآنی اداره کل، از راهیابی 16 نفر از استان به مسابقات کشوری چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن خبر داد و گفت: استان یزد به لحاظ نیت موقوفات قرآنی بسیار ضعیف است و گاهی موقوفات قرآنی برای پرداخت هزینه‌ها با مشکل مواجه هستند.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه دهه وقف را از دوم الی یازدهم مهرماه دانست و از برپایی نمایشگاه دستاوردهای وقف استان خبر داد و اظهار کرد: این نمایشگاه از ششم مهرماه آغاز و تا یازدهم مهرماه در امامزاده سیدگلسرخ برای بازدید عموم دایر است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha