کد خبر: 4088567
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۹

موقوفات فراموش شده متناسب با نیاز روز جامعه احیا شوند

امام جمعه یزد گفت: موقوفات فراموش شده باید با توجه به نیاز روز و جامعه کاربردی شده و در زمینه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

آیت الله محمدرضا ناصری، امام جمعه یزدبه گزارش ایکنا از یزد، به نقل از دفتر امام جمعه، آیت‌الله محمدرضا ناصری، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه یزد، 6 مهرماه در دیدار مسئولان اداره کل اوقاف و امورخیریه یزد به مناسبت دهه وقف اظهار کرد: نیت و هدف اسلام در زمینه وقف و زکات در آیات و روایات به طور واضح مشخص شده و منظور از پرداخت زکات این است که انسان بخشی از مال خود را به دیگران انفاق کند.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه وقف همان زکات مال است که به گونه‌ای توزیع شده تا همیشه و در همه وقت، مردم امکان استفاده از آن را داشته باشند تصریح کرد: وقف یک صدقه جاریه است و کمک بی‌منت به جامعه و نجات‌دهنده انسان در زمان آخرت است.

ناصری ادامه داد: وقف‌ها باید در مسیری درست و با برنامه‌ریزی صورت گیرد و تلاش شود در زمینه علمی، تعلیم و تربیت و مسائل فرهنگی بیشتر از گذشته وقف داشته باشیم و نیات واقف به این سمت هدایت شود.

وی اداره اوقاف و امور خیریه را امانت‌دار مردم دانست و بیان کرد: حفظ وقف، به جریان انداختن، استفاده بیشتر و بهتر از موقوفات و احیای موقوفات فراموش شده از اقدامات مهم اداره اوقاف است و موقوفات فراموش شده باید با توجه به نیاز روز و جامعه کاربردی شده و در زمینه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی مورد استفاده قرار گیرد.

ناصری نیت واقف را اصل موضوع و مسئله وقف دانست و گفت: نیت واقف نباید پایمال شود و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و فعالیت کرد که نیت و رضایت صاحب وقف را به طور کامل جلب کند. معطل کردن و از بین رفتن موقوفات، بدترین نوع خیانت در امانت است و باید به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که موقوفات استان در مسیر درست استفاده شود. اوقاف باید همواره مردم را در زمینه وقف و امور خیریه راهنمایی کند تا از معطل شدن موقوفات در استان جلوگیری کند.

امام جمعه یزد حفاظت از اموال وقفی را امری دشوار دانست و تصریح کرد: ثمر رساندن موقوفات و احیای وقف‌های هدر رفته نوعی حفاظت از موقوفات است که در این زمینه اداره اوقاف و امور خیریه مسئولیت سنگینی را بر دوش دارد.

حجت‌الاسلام زارع‌زاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد نیز با اشاره به ویژگی‌های استان در زمینه وقف بیان کرد: خرد بودن و کم بودن مساحت استان از ویژگی‌هایی است که باعث شده بیش از یک سوم موقوفات استان یزد کمتر از ۲۰۰ مترمربع باشد.

وی افزود: ۹۷ درصد موقوفات استان، رقبات کمتر از ۵ هزار مترمربع و تنها یک درصد از این موقوفات دارای مساحت بیش از ۵ هزار متر مربع است.

زارع‌زاده برخی از اسناد وقفی را دارای ارزش تاریخی دانست و گفت: برخی از وقفنامه‌ها هم از نظر سند و هم از نظر ملک وقفی دارای ارزش تاریخی است و نیاز به نگه‌داری در شرایط ویژه‌ای دارد که متأسفانه به دلیل نبود امکان کافی در حال نابودی هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اظهار کرد: موقوفات ثبت نشده به اندازه موقوفات ثبت شده در استان است که این موقوفات به شدت در معرض خطر ملکی شدن قرار دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha