کد خبر: 4119382
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴

عملیات مرمت بقعه سید شمس‌الدین یزد آغاز شد

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد از آغاز عملیات مرمت بقعه سید شمس‌الدین خبر داد.

عملیات مرمت بقعه سید شمس‌الدین یزدبه ‌گزارش ایکنا از یزد، به نقل از روابط‌عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، عبدالمجید شاکری، معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد از آغاز عملیات مرمت بقعه سید شمس‌الدین خبر داد و گفت: بنای فرهنگی، تاریخی بقعه سید شمس‌الدین در گذشته شامل خانقاه، مدرسه، بازار، گرمابه و آب‌انبار بوده است و در حال حاضر فقط آب‌انبار و بقعه آن موجود است.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد با اشاره به اینکه قدمت این بنا مربوط به قرن هشتم است، در مورد خصوصیات معماری بقعه افزود: ویژگی‌های عمده این بنا تزئینات آن است که بدون اغراق شاهکار هنر و نبوغ استادکاران آن زمان است. این آرایه‌ها شامل گچ‌بُری‌ها و کتیبه‌های برجسته و نیم برجسته و همچنین مقرنس‌ها و تزیینات گلین و نیز نقوش رنگی تزیینی است که سرتاسر فضای گنبد خانه و ایوان را مزین کرده است.

شاکری ادامه داد: ایوان بلند آن با کاشی‌کاری معرق رنگارنگ است که بسیار زیباست؛ در وسط سقف ایوان بلند، ترنج بزرگی نقش بسته است و در گوشه‌های سقف گل و بوته‌های زیبا نقش داده‌ شده است؛ داخل ایوان سنگ‌ قبر مرمری مربوط به بهاءالدین فراش موجود است. کتیبه‌ای به خط میخی و کوفی بر روی زمینه آبی‌رنگ باقیمانده است.

شاکری؛ مهم‌ترین اقدامات مرمتی این بقعه را شیب بندی و عایق‌بندی پشت‌بام به روش سنتی شامل کونوشکنی، اندود کاهگل و آجرفرش عنوان کرد که توسط نیروهای امانی اداره کل در حال انجام است.

یادآور می‌شود این اثر فرهنگی، تاریخی به شماره ثبتی ۲۰۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha