کد خبر: 4214906
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۲

حج بدون برائت، حج نیست

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به اینکه حج چهارمین رکن اسلام است و در روایات و احادیث بیان شده، فردی که به حج می‌رود مهمان خدا است و خداوند او را تکریم خواهد کرد گفت: حج بی‌برائت حج واقعی نیست.

سیدمحمد کاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزدبه گزارش ایکنا از یزد، آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی، امام جمعه بخش مرکزی یزد، امروز، 21 اردیبهشت‌ماه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در بخش خویدک با اشاره به اهمیت تقوا گفت: رفع تبعیض نژادی و توجه به صله رحم دو نکته مهم است که در آیات قرآن به آن بسیار تأکید شده است. قطع صله رحم یکی از مواردی است که در احادیث بسیار منع شده و حتی در حدیثی به یکی از عوامل مرگ تشبیه شده است.
 
امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره  به وظایف مسلمانان در برابر دین عنوان کرد: یکی از وظایف ما در برابر دین دعوت غیر و در صورت نیاز امر به معروف و نهی از منکر و تقویت آماریان و ناهیان است. رعایت تقوای الهی در مسیر دین‌داری یکی دیگر از وظایف مسلمانان است و با توجه به احادیت موجود آمران به معروف و ناهیان از منکر افسران شجاع  میدان جنگ فرهنگی و یک رزمنده واقعی هستند.
 
مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مهربانی و دوستی در جامعه گفت: همزیستی بین انسان‌ها یک قانون عمومی است که هر فردی که با نرمی و سازش بیشتر در محیط‌های خانوادگی و اجتماعی رفتار کند نزد خدا نیز عزیزتر است. اقتضای رفتار ملایم همراهی کردن با معصیت و گناه و دوری از جستن از امر به معروف و نهی از منکر و واجبات نیست؛ اسلام وحدت و یکپارچگی و دوری از گناه را خواستار است. اختلاف نظر موجود در برخی از شهرها و روستاها مبنایی ندارد و ضد مبنای شرعی است.
 
امام جمعه بخش مرکزی یزد با تبریک ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر اظهار کرد: یکی از آثار زیبای توسل به حضرت معصومه (س) پاکسازی اخلاق رذیله درونی است.
 
وی با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان قم متذکر شد: مراجع معظم تقلید دلسوز همگان هستند و مکرراً به مسائلی همچون وضع معیشتی مردم، ارزش پول ملی، مسئله حجاب و عفاف، مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه و ... تأکید داشتند و از رئیس جمهور خواستاریم تا به این موارد نیز توجه بیشتری داشته باشند. روحانیت مردمی‌ترین، قدیمی‌ترین نهاد فرهنگی، خدمت‌گزارترین و بصیرت‌افزاترین نهاد در جامعه است و توجه به دیدگاه‌های مراجع را باید اصل دانست.
 
امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به هفته حج گفت: حج چهارمین رکن اسلام است ودر روایات و احادیث بیان شده، فردی که به حج می‌رود مهمان خدا است و خداوند او را تکریم خواهد کرد. همانگونه که مقام معظم رهبری بیان کردند، حج بی برائت حج نیست و باید در این زمینه توجه داشت که حج بی برائت حج واقعی نیست.
انتهای پیام
captcha