کد خبر: 4052473
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۸

دانشجویان عدالتخواهی را مطالبه کنند

استاندار یزد با تأکید بر اینکه شأن حاکمیت در استان چیزی جز عدالت نیست گفت: اگر روح حاکم بر برنامه‌های استان، عدالت نباشد، این برنامه‌ها هیچ ارزشی نخواهد داشت ولی در عین حال دانشجویان نیز باید عدالت‌خواهی را مطالبه کنند.

دانشجویان عدالتخواهی را مطالبه کنندبه گزارش ایکنا از یزد، مهران فاطمی، استاندار یزد، 5 اردیبهشت ماه در نشست فعالان دانشجویی استان با تأکید براینکه دانشگاه، مستقل است و هیچ احدی حق دخالت در امور دانشگاه را ندارد، از جامعه دانشجویان خواست تا مسایل را با صراحت، شفافیت و شور و نشاط دانشجویی و جوانانه پیگیری و مطالبه کنند.

فاطمی افزود: دانشگاه باید سیاسی باشد و روسای دانشگاه‌ها باید زمینه فعالیت سیاسی دانشجویان را فراهم کنند چرا که اهمیت فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه‌ها کمتر از موضوع آموزش و علم آموزی در این حوزه نیست.

وی با تأکید بر این که شان حاکمیت در استان چیزی جز عدالت نیست، گفت: اگر روح حاکم بر برنامه‌های استان، عدالت نباشد، این برنامه‌ها هیچ ارزشی نخواهد داشت ولی در عین حال دانشجویان نیز باید عدالت خواهی را مطالبه کنند.

وی با ابراز خرسندی از بازگشایی دانشگاه‌ها پس از دو سال محدودیت‌های کرونایی، بیان کرد: دانشگاه بدون دانشجویان فاقد روح بوده و تنها یک اداره محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مسئولان در این مدت کاهش مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های دانشجویی نظیر فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی بوده است، گفت: امروز مسائل دانشجویی به عنوان مسائل دسته دوم نباید قلمداد شود بلکه مسئولان و متولیان باید توجه و اهتمام جدی به آنها داشته باشند.

استاندار یزد با اشاره به اقدامات خوب صورت گرفته در زمینه دانش‌بنیان‌ها، گفت: خوشبختانه گفتمان اقتصاد دانش‌بنیان از سال‌ها پیش در استان شکل گرفته و این موضوع حتی قبل از نامگذاری امسال به عنوان سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین، به عنوان یکی از محورهای تحول استان لحاظ شده و برنامه‌های آن نیز نوشته شده است.

فاطمی به فعالیت ۱۰۴ شرکت دانش بنیان در استان اشاره کرد و گفت: هر هفته شخصاً در جلساتی یک و نیم ساعته با مدیران شرکت‌های دانش بنیان، به بررسی و پیگیری مسایل و مشکلات آنان می پردازم. علاوه بر این نیز ستاد نوآوری و فناوری اقتصاد دانش بنیان را با حضور فعالان این حوزه و بخش خصوصی تشکیل داده و به صورت ماهیانه جلسات آن را برگزار می‌کنیم.

وی در ادامه به سوالات و موارد مطرح شده از سوی نمایندگان دانشجویان دانشگاه‌های استان پاسخ داد و در مورد جذب نومعلمان بیان کرد: این موضوع در این دولت به صورت متفاوت دنبال می‌شود و فرآیند گزینش نومعلمان براساس شایستگی‌ها و توانمندی‌های آنان اعمال خواهد شد.

فاطمی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان در این نشست، اظهار کرد: استان یزد در به کارگیری نیروهای جوان در ساختار اداری خود جزو استان‌های پیشتاز بوده به طوری که رده سنی مدیران کنونی استان کمتر از ۴۵ سال و بخش عمده‌ای از انتصابات بین ۳۰ تا ۳۵ سال بوده است.

وی در خصوص موضوع نساجی در استان، گفت: مسئله نساجی و پوشاک به عنوان یک صنعت هویتی، پاک و اشتغال‌زا جزو محورهای تحولی استان است و به جد آن را دنبال می‌کنیم.

به گفته عالی‌ترین مقام اجرایی استان، امسال برنامه اشتغال استان ایجاد ۱۸ هزار فرصت شغلی با محوریت اشتغال دانش‌آموختگان، اشتغال بانوان و اشتغال بومی و با هدف کاهش نرخ بیکاری در استان است.

فاطمی در پایان با بیان این که تقابلی بین تشکل‌های دانشجویی و بسیج دانشجویی وجود ندارد، گفت: همه بخش‌های دانشگاه بسیجی هستند و افتخار ما نیز بسیجی بودن است چون همگی دل در گروی اسلام و اهل بیت(ع)، نظام و منافع ملی این مملکت داریم.

بحران کم آبی استان، وضعیت مسکن و نهضت ملی مسکن، تعلل در برخی تغییرات مدیریتی در استان، تلاش برای بهبود ساختار سخت افزاری دانشگاه فرهنگیان، احصای فهرست اولویت‌های استان و لحاظ ۱۰ مورد آنها در سند تحولی استان، تعیین حساب بانکی برای استان جهت واریز حقوق مربوط به مسوولیت‌های اجتماعی صنایع و معادن  از دیگر محورهای سخنان استاندار یزد در جمع فعالان دانشجویی دانشگاه‌های استان در دانشگاه یزد بود.

زهیر حاجی حسینی، مشاور جوان استاندار یزد نیز در این نشست از آغاز به کار مدرسه حکمرانی رویش در استان خبر داد و اظهار کرد: این مدرسه فارغ از همه دیدگاه‌های سیاسی در راستای ریشه‌یابی مسایل استان کار خود را شروع کرده است. در این مدرسه دانشجویان می‌توانند مسائل استان را ریشه‌یابی کرده و برای آن‌ها راهکار‌های عملی ارائه دهند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha