کد خبر: 4068400
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۸

آسیب جدی زندگی صنعتی به فرهنگ سنتی کشور

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با بیان اینکه زندگی صنعتی امروز آسیب جدی به فرهنگ سنتی کشور زده است، گفت: متأسفانه فرهنگ سنتی خود را کنار گذاشته‌ایم و بحث نوگرایی صنعتی را پیش گرفتیم که سبب چالش‌های امروز در سطح جامعه شده است.

محمدصالح جوکار، نماینده یزد و اشکذر در مجلسبه گزارش ایکنا از یزد، محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، روز گذشته، 12 تیرماه در نشست با فعالان ازدواج استان یزد با اشاره به آمار 12 میلیون نفری جوانان 25 تا 29 در سن ازدواج در سطح کشور اظهار کرد: این آمار در شرایطی است که یا فرهنگ‌سازی نشده یا شرایط آن فراهم نشده و یا مشکلاتی که امروز وجود دارد، سبب این وضعیت شده است.

وی ادامه داد: برای رسیدن به وضع مطلوب نیازمند راهکار هستیم و در بحث ازدواج نیز چنین است که باید راهکارهای عملیاتی ارائه شود تا به نتیجه مناسب و مطلوب دست یابیم. دولت و دستگاه‌های دولتی در زمینه ازدواج طبق قوانینی که وضع شده، اقداماتی صورت می‌گیرد ولی نقش دولت در زمینه اجرا در این زمینه نیست بلکه نقش حمایت، نظارت و پشتیبانی می‌تواند باشد ولی در بحث اجرا کاری نمی‌تواند انجام دهد. غیر از دستگاه‌های خدمات‌رسان مثل کمیته امداد و بهزیستی بیشتر در بحث ازدواج اجراکننده هستند.

جوکار عنوان کرد: با توجه به فعالیت مؤسسات خیریه در امر ازدواج، اگر برنامه‌ریزی و هماهنگی مناسبی بین این مجموعه‌ها باشد بدون شک اقدامات اثربخشی را می‌توان انجام داد.

هماهنگی و ساماندهی بین مؤسسات خیریه

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با تأکید بر اینکه هماهنگی و ساماندهی بین مؤسسات خیریه در زمینه ازدواج بسیار مورد نیاز است، افزود: یکی از اهداف راه‌اندازی مجمع خیرین استان یزد بحث برنامه‌ریزی در زمینه ازدواج و هماهنگی و هم‌سویی بین مؤسسات خیریه بود نه اینکه تبدیل به مؤسسه خیریه شود چون تعداد این مؤسسات بسیار ولی نیاز به هماهنگی بین آنهاست تا بتوانند به جامعه هدف خدمات ارائه دهند.

وی با بیان اینکه قوانین خوبی در بخش جهیزیه و تسهیل ازدواج داریم ولی نیاز است که از مجلس و دولت مطالبه شوند که چرا این قوانین اجرایی نمی‌شوند گفت: با اجرای قوانین شاهد اتفاقات اثربخشی در سطح کشور خواهیم بود.

جوکار ادامه داد: آموزش‌ها و فرهنگ‌سازی در بحث ازدواج بسیار مهم است ولی اگر سبک زندگی را در دوران کودکی و نوجوانی نتوانیم اصلاح کنیم، در بزرگسالی هیچ ارزشی نخواهد داشت.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زندگی صنعتی امروز آسیب جدی به فرهنگ سنتی کشور زده است، گفت: متأسفانه فرهنگ سنتی خود را کنار گذاشته‌ایم و بحث نوگرایی صنعتی را پیش گرفتیم که سبب چالش‌های امروز در سطح جامعه شده است.

آماده نبودن جوانان امروز برای زندگی فردا

وی با تأکید بر اینکه نظام تعلیم و تربیت کشور بسیار مشکل دارد، افزود: دختران جامعه ما در نظام تعلیم و تربیت چه میزان درس خانه‌داری و مدیریت زندگی را می‌آموزند؟ این بحث بسیار مهمی است که متأسفانه نادیده گرفته می‌شود.

جوکار با اشاره به اینکه مدیریت در جامعه ما کمرنگ شده است، افزود: تربیت فرزندان، اقتصاد خانواده و بسیاری از موارد اگر بر عهده زن خانه باشد بسیار موفق‌تر خواهیم بود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در پایان با بیان اینکه جوانان امروز برای زندگی فردا آماده نشده‌اند، اظهار کرد: متأسفانه امروزه شاهد مهریه‌های با اعداد و ارقام زیاد هستیم که باید در بحث تعلیم و تربیت کارهای اثربخش صورت گیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :