کد خبر: 4068800
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸

جشنواره ملی «نهج‌البلاغه» در یزد برگزار می‌شود

مسئول نهاد رهبری در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای استان یزد از برگزاری جشنواره ملی «نهج‌البلاغه» به میزبانی دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان خبر داد.

 نشست خبری جشنواره ملی نهج‌البلاغه به گزارش ایکنا از یزد، حجت‌الاسلام مجید غضنفری، مسئول نهاد رهبری در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای استان یزد، امروز، 14 تیرماه در نشست خبری جشنواره ملی نهج‌البلاغه اظهار کرد: این جشنواره در دو بخش ادبی و هنری و پژوهشی و علمی طی دو مرحله برگزار می‌شود.

وی آخرین مهلت ارسال آثار به مرحله اول این جشنواره را 27 تیرماه جاری اعلام کرد و گفت: اختتامیه مرحله اول مردادماه برگزار می‌شود و برترین‌های این مرحله در بخش ادبی و هنری با حضور مسئولان کشوری و استانی تجلیل می‌شوند.

غضنفری با اشاره به رشته‌های این جشنواره گفت: علاقه‌مندان می‌توانند در بخش‌های این جشنواره شامل «ادبی» در رشته‌های شعر و داستان کوتاه، «هنرهای تجسمی» در رشته‌های پوستر، تایپوگرافی، خوشنویسی، نقاشی، حجم‌سازی؛ «هنرهای دیجیتال» در رشته‌های کلیپ، موشن‌گرافیک، عکاسی، انیمیشن، «صنایع‌دستی» در رشته‌های نگارگری، قلم‌زنی، سفال، زیورآلات و... شرکت کنند.

وی دشمن‌شناسی در نهج‌البلاغه، زندگی سالم در نهج‌البلاغه، اخلاق فردی و اجتماعی در نهج‌البللاغه، اقتصاد سالم و جامعه پویا در نهج‌البلاغه، مدیریت و اخلاق مدیران در نهج‌البلاغه، مضامین فرهنگ و تربیتی در نهج‌البلاغه، سیری در نهج‌البلاغه را از محورهای این جشنواره برشمرد و گفت: علاقه‌مندان می‌توانند آثار را از طریق آدرس پست الکترونیکی به آدرس tvu.nahi@gmail.com  ارسال و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09133553164 تماس بگیرند.

نهج‌البلاغه را از مهجوریت خارج کنیم

وی بیان کرد: مرحله دوم این جشنواره کنفرانس علمی و پژوهشی در راستای آموزه‌های نهج‌البلاغه است که فراخوان آن همزمان با آیین اختتامیه مرحله اول جشنواره منتشر می‌شود.

مسئول نهاد رهبری در دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای استان یزد با اشاره به بخش ویژه جشنواره گفت: در قالب این بخش، مسابقه‌ای از مفاهیم و ارزش‌های نهج‌البلاغه در روز شنبه، 25 تیرماه برگزار می‌شود که مطالب آن در قالب pdf از 20 تیرماه در سایت جشنواره بارگذاری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه نهج‌البلاغه باید از مهجوریت خارج شود گفت: امروز متأسفانه علی‌رغم اینکه امکانات آموزشی برای فراگیری علوم نسبت به دوره‌های سابق ده‌ها برابر شده اما اطلاعات عمومی خیلی از جامعه ما در سطح مناسبی نیست و لذا یکی از اهدافی که این دانشگاه در قالب برگزاری این جشنواره دنبال می‌کند خروج نهج‌البلاغه از مهجوریت است. بنابراین اگر به معنای واقعی به این کتاب ارزشمند توجه اجمالی می‌شد امروز وضع زندگی ما به لحاظ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی این‌گونه نبود.

نهج‌البلاغه منشور انسان‌سازی است

احمد محتشمی، دبیر علمی جشنواره ملی نهج البلاغه در استان یزد نیز در این نشست گفت: نهج‌البلاغه بعد از قرآن گرانبهاترین کتاب برای هدایت انسان‌ها محسوب می‌شود که به ابعاد مختلف اعم از سیاسی، فرهنگی، قضایی، حکومتی، اجتماعی و... می‌پردازد.

وی ادامه داد: نهج‌البلاغه منشور انسان‌سازی است و درمان تمام امراض و دردهای اجتماعی، روحی و اخلاقی در این کتاب معنوی وجود دارد که می‌تواند پاسخگوی همه خلأهای فکر و اخلاقی و روحی جوامع بشری باشد.

محتشمی افزود: یکی ازخصوصیات بارز جهان کنونی تغییرات شتابنده و بعضاً غیرقابل پیش‌بینی است که از اصول نوین مدیریت جوامع پویا و متحرک است و دستاوردهای نوین بشری در عرصه‌های مختلف در دنیای امروزی بسیار پرسرعت و شتابنده، اهمیت و ضرورت مدیریت زندگی متعالی را برای ما تفسیر می‌کند و لذا این زندگی متعالی را باید به سمت و سوی اهداف متعالی برگرفته از سیره حضرات معصومان سوق داد.

وی بر تبیین نهج‌البلاغه در جامعه تأکید کرد و گفت: مردم ما باید نسبت به این کتاب معنوی بیشتر آشنا شوند و لذا این جشنواره در راستای ترویج فرهنگ و معارف نهج‌البلاغه در جامعه تلاش می‌کند تا هرچند در گام کوچک نهج البلاغه و خصوصیات علی(ع) را برای مردم تبیین کند و بدین ترتیب مسیر نورانی پیش روی خود ترسیم کرده باشیم.

ارسال 50 اثر تاکنون به دبیرخانه

محتشمی توسعه و ترویج فرهنگ نورانی نهج‌البلاغه در راستای آموزه‌های دینی و تربیتی مبتنی بر فرمایشات گهربار مولی‌الموحدین علی(ع) در قالب‌های فرهنگی و هنری، به‌کارگیری و انتشار آثار مطلوب ارسالی در قالب‌های مختلف و ارائه به مجموعه‌های فرهنگی، اجتماعی و انقلابی و ... تجلیل از مبلغان و فعالان فرهنگی ادبی و هنری در عرصه ترویج مضامین نهج‌البلاغه را از اهداف این جشنواره برشمرد.

فلاح، دبیر اجرایی جشنواره ملی نهج‌البلاغه در استان یزد نیز در این نشست گفت: تاکنون 50 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شده است و علاقه‌مندان تا 27 تیرماه برای ارسال اثر فرصت دارند. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :