کد خبر: 4058878
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه الغدیر استان یزد با اشاره به پیشتازی شهدای روحانی در جهاد و شهادت، به آماری از شهدای روحانی و مسئولیت‌های آنان در دوران دفاع مقدس پرداخت.

کاظم کریم‌بیگی، مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه الغدیر یزدبه گزارش ایکنا از یزد، حجت‌الاسلام کاظم کریم‌بیگی، مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه الغدیر استان یزد، امروز، 1 خردادماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یادواره شهدای روحانی از سال 78 در مجموعه نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه آغاز و تاکنون 35 یادواره استانی و 710 یادواره شهرستانی برگزار شده است.

وی ادامه داد: شناسایی و مستندسازی اطلاعات 4 هزار روحانی شهید در قالب 6 هزار برگ در 70 هزار عنوان انجام شده و مستندهای تلویزیون، تألیف کتاب و ...  نیز از دیگر اقدامات در این راستا بوده است.

کریم‌بیگی افزود: با توجه به اینکه این کنگره قرار بود، سال گذشته برگزار شود اما به دلیل شیوع کرونا، به تعویق افتاد، امسال 4 خردادماه با سخنرانی رئیس جمهور در قم برگزار خواهد شد.

وی گفت: اقداماتی در استان در زمینه فضاسازی شهری و نصب تمثال شهدای روحانی، سخنرانی مسئولان دفاتر نمایندگی قبل از خطبه‌های نماز جمعه و ... صورت گرفته است.

کریم‌بیگی هدف از این کنگره را، تبیین و ترویج نقش و پیشتازی شهدای روحانی در شکل‌گیری انقلاب و دوران دفاع مقدس، تقویت و نهادینه‌سازی فرهنگ ایثار و شهادت، تجلیل از مقام شامخ شهدای روحانی و تکریم خانواده معزز آنان، تحت تأثیر قرار دادن فضای عمومی کشور با ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، معرفی چهره واقعی روحانیت درعرصه‌های مختلف و ... بیان کرد.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه الغدیر استان یزد، با اشاره به آمار شهدای روحانی در کشور گفت: 3739 نفر روحانی شیعه، 149 نفر روحانی اهل تسنن، 57 نفر شهدای عصر مشروطه از سال 1275 تا 1357، 40 نفر شهدای انقلاب تا قبل از دفاع مقدس، 3641 نفر شهدای دوران دفاع مقدس تا پایان سال 67، 111 نفر شهید روحانی ترور، 38 نفر شهدای مدافع حرم، 93 نفر شهدای مفقودالاثر هستند.

وی با اشاره به اینکه 1222 نفر شهدای روحانی در جبهه‌ها علاوه بر نقش تبلیغ مسئولیت دیگری نیز داشتند گفت: 22 نفر از شهدای روحانی فرمانده قرارگاه، تیپ و لشکر، 222 نفر فرمانده گردان، گروهان و دسته، 928 نفر در سایر رسته‌های نظامی مسئولیت داشتند.

وی با اشاره به نقش روحانیون در جنگ، نقش مدیریتی،  ترغیب و دعوت دیگران به حضور در دفاع مقدس، تقویت ایمان و قدرت معنوی رزمندگان،  ترویج ارزش‌های اخلاقی و آموزه‌های دینی، حفظ روحیه جهادی در جامعه، پشتیبانی از دفاع مقدس، پیشتازی در جهاد و شهادت و نقش روحانیون در دوران اسارت را یادآور شد.

کریم‌بیگی با اشاره به اینکه در استان یزد 134 شهید روحانی داریم بیان کرد: از این تعداد 123 نفر از شهدای بسیجی، 11 نفر شهدای روحانی پاسدار، 27 نفر متأهل، 42 نفر ملبس، 28 نفر فرمانده، 3 شهید ترور، 16 شهید غواص، سه شهید جاویدالاثر، 44 نفر شهدای تفحص و 2 شهید منا هستند.

وی با اشاره به اینکه امسال چهل و چهارمین سالگرد شهادت شهید صدوقی را داریم گفت: این برنامه‌ها در واقع زمینه‌سازی خواهد شد تا شهادت این شهید بیش از پیش مورد توجه باشد.

کریم‌بیگی دیگر شهید روحانی شاخص استان را شهید محمدتقی بافقی، شهید امر به معروف و نهی از منکر و شهید حجاب و همچنین شهید مبارزه با استکبار دانست و گفت: شهید ساعتیان شهید فرمانده و شهید محمدحسین دهقانی و شهید برهان از شهدای  مدافع حرم از دیگر شهدای شاخص استان هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: