کد خبر: 4060316
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۸

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به مجوز فعالیت 100 پروانه نشر در استان گفت: در زمینه انتشارات کودک و نوجوان استان با ضعف عمده‌ای روبرو هستیم به نحوی که این انتشارات سهم اندکی از حوزه نشر کتاب دارند.

احسان عابدی، مدیرکل ارشاد یزدبه گزارش ایکنا از یزد، احسان عابدی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، شب گذشته، 7 خردادماه در مراسم اختتامیه دومین دوره جشنواره میراث مکتوب رضوی و چهارمین دوره کتاب سال استان یزد؛ جایزه ویژه شهید صدوقی اظهار کرد: جشنواره میراث مکتوب رضوی در سه بخش نشر کتاب، پایان نامه و مقاله در دو موضوع امام رضا(ع) و امام جواد(ع) برگزار شد.

وی ادامه داد: ۴۸۰ عنوان کتاب مربوط به امام رضا(ع) و ۵۸۰ عنوان کتاب مرتبط با امام جواد(ع) و همچنین در بخش پایان نامه ۲۸ عنوان پایان نامه در موضوع امام رضا(ع) و ۲۰ عنوان پایان نامه در موضوع امام جواد(ع) به دبیرخانه ارسال شد.

عابدی افزود: همچنین در بخش مقاله تعداد ۹۰ مقاله مربوط به امام رضا(ع) و ۱۱۰ مقاله با موضوع امام جواد(ع) به این جشنواره ارسال شد که داوری آنها توسط خانه کتاب و دانشگاه میبد انجام شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به اینکه چهارمین دوره کتاب سال یزد نیز به دلیل کرونا به تأخیر افتاد و خوشبختانه اکنون اختتامیه این دوره برگزار می‌شود گفت: در چهارمین دوره 470 اثر به دبیرخانه رسید که 29 اثر مورد داوری قرار گرفت و 4 اثر برگزیده و 6 اثر شایسته تقدیر شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته 613 عنوان کتاب توسط 25 ناشر یزدی چاپ شد که متأسفانه شاهد کاهش تیراژ آنها به 200 نسخه هستیم و به دلیل هزینه‌های بالای چاپ در یزد نسبت به قم، اصفهان و تهران، کتاب‌ها در استان‌های دیگر به چاپ می‌رسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: 115 چاپخانه در استان یزد پروانه فعالیت دارند که از 613 عنوان کتاب که سال گذشته مجوز نشر دریافت کرده اند، بیش از 90 درصد خارج از استان یزد به چاپ رسیده که به دلیل نبود نیروی متخصص و گرانی قیمت نسبت به دیگر استان‌ها است که ناشران در خارج استان یزد کتاب‌های خود را منتشر می‌کنند.

عابدی با اشاره به تعطیلی شرکت تعاونی ناشران یزد که لطمه زیادی به این حوزه وارد کرده است، گفت: امیدواریم بتوانیم به همت مسئولان استان شاهد راه‌اندازی مجدد این شرکت تعاونی باشیم.

وی با اشاره به سهم اندک انتشارات کودک و نوجوان از حوزه نشر کتاب گفت: اکنون 100 پروانه فعالیت نشر در استان داریم به نحوی که همه شهرستان‌ها حداقل یک ناشر  دارند اما ضعف عمده‌ این حوزه در انتشارات کودک و نوجوان استان است که با سهم اندکی از حوزه نشر کتاب مواجه است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: