کد خبر: 4066229
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰

نصب 4 سردیس شهدای انقلاب در یزد

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد با اشاره به ساخت سردیس شهدای انقلاب گفت: در سال گذشته چهار سردیس آماده و رونمایی شد و این اقدام تداوم خواهد داشت.

محمدحسن منصوری‌زاده، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزدبه گزارش ایکنا از یزد، اتوبوس خبر که به همت روابط‌عمومی شهرداری یزد راه‌اندازی شده، در ایستگاه پنجم به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رسید و پروژ‌ه‌های این سازمان مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت.

محمدحسن منصوری‌زاده، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد در حاشیه این برنامه و در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به پروژه ساخت سردیس شهدای انقلاب اظهار کرد: سردیس شهدای انقلاب با توجه به مصوبه‌ای که هیئت مدیره سازمان و بنا به پیشنهاد اعضای هیئت مدیره صورت گرفت، انجام شد تا بتوانیم خدمتی به عزیزانی که در ایام انقلاب جان خود را برای استان و کشورشان فدا کردند، داشته باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به قول و وعده‌ای که به خانواده شهدا داده شده بود و این اقدام چندین سال پیگیری نشده بود، به همت شورای اسلامی، شهرداری، معاونت خدمات شهری و سازمان سیما و منظر این مهم اتفاق افتاد و سردیس چهار شهید آماده و در روز 22 بهمن سال 1400 با حضور خانواده معظم شهدا رونمایی شد.

منصوری‌زاده افزود: در سال گذشته سردیس چهار نفر از شهیدان والامقام انقلاب به نام‌های شهید عباس ضیا قاسمی، شهید محمدرضا هدایتی، شهید محمد زارع زاده مهریزی و شهید محمد رضا دیزوی آماده و در میدان آزادی اجرایی و نصب شد.

نصب 4 سردیس شهدای انقلاب در یزد

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد، اجرای پروژه‌های دیوارنگاری شهدای شاخص در بلوار شهید صدوقی(ره) و گالری شهری را از دیگر پروژه‌ها دانست و گفت: گالری شهری در قالب مناسبت‌های ملی و مذهبی در سطح شهر اجرایی می‌شود.

وی در بازدید خبرنگاران از اکوپارک نیز با اشاره به جداسازی شبکه آب فضای سبز بیان کرد: اکنون شهر یزد حدود 890 هکتار فضای سبز شامل پارک‌ها، معابر نوار سبز، بوستان‌های بزرگ و جنگل‌کاری‌های حاشیه شهر را دارا است و آبیاری و محدودیت‌های منابع آبی مهمترین مسئله برای توسعه و نگهداری فضای سبز است.

منصوری‌زاده افزود: 12 حلقه چاه آب شهرداری یزد تأمین کننده اصلی آب فضای سبز شهری است و طی سال‌های اخیر این سازمان با توسعه شبکه آب فضای سبز از حداکثر این پتانسیل استفاده کرده است و با توجه به کمبود آب، حذف روش آبیاری تانکری و غرقابی و اجرای روش‌های آبیاری نوین در دستور کار بوده است و در سال‌های 99 تا 1401 معابر زیادی تحت پوشش آبیاری بابلر قرار گرفته است.

نصب 4 سردیس شهدای انقلاب در یزد

وی استفاده از پساب برای فضای سبز و تجهیز و بهره‌برداری از مخازن ذخیره آب را از موارد دیگر مورد توجه سازمان در سال‌های اخیر دانست.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد با اشاره به اجرای طرح آبیاری نوین زیرسطحی در بلوار شهدای گمنام به صورت پایلوت گفت: از معایب آبیاری قطره ای یا تحت فشار سطحی، نیاز به زمان طولانی‌تر جهت آبیاری که علاوه بر رویش بیشتر علف هرز، ریشه درختان به سطح خاک آمده و پس از قطع شدن آب در دو یا سه روز تا 10 سانتی متری زمین خشک و تنش تشنگی سریع حاصل می‌شود.

وی ادامه داد: در آبیاری زیرسطحی علاوه بر مشکل کوددهی، باتوجه به عبور لوله در مجاورت ریشه درختان یا مخزن به نوعی آب به اطراف نشت می‌کند و ریشه به داخل روزنه‌های ورود آب نفوذ کرده و در مدت کوتاهی مسیر آب را مسدود می کند. در واقع شیوه نوین آبیاری زیرسطحی بهترین راه نجات کویر و مناطق کم بارش است که با توجه به اجرای آن در عمق خاک از هر گونه آسیب پذیری محفوظ مانده و با توجه به آبیاری در زمان کوتاه، آب سریع به اطراف ریشه نفوذ کرده و ریشه در رطوبت طولانی  و ماندگار به دور از گرما و تبخیر رشد می کند.

نصب 4 سردیس شهدای انقلاب در یزد

کاشفی، معاون فضای سبز سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری یزد نیز در حاشیه بازدید خبرنگاران از بلوار پاکنژاد گفت: با توجه به هرسی که در این خیابان صورت گرفت، اعتراض برخی از شهروندان را به همراه داشت اما این در حالی است که سازمان طبق وظیفه ای که در زمینه توسعه فضای سبز دارد، مجبور است در فصل هرس بنا به ضرورت تاج برداری و یا سربرداری را انجام دهد که این خیابان نیز شامل سربرداری شد.

وی بیان کرد: این اقدام به چند علت صورت گرفت که جوان‌سازی درخت از جمله این موارد است چرا که پس از مدتی درخت احتیاج به هرس دارد تا جوان‌سازی شود، دومین علت می‌توان به ارتفاع بیش از حد درخت و برخورد با شبکه‌های برق اشاره کرد که گاهی با قطعی شبکه مواجه می‌شد، البته آفت چوب‌خوار نیز از دیگر موارد لازم برای سربرداری درختان این بلوار بود.

بازدید  از گلخانه و اجرای پروژه کشت بافت، بوستان محیطی کویر، پارک کوهستان از دیگر پروژه‌های این سازمان است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :