کد خبر: 4069181
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۴

ثبت‌نام 1333 یزدی در چهل و پنجمین دوره مسابقات قرآن

رئیس امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد از ثبت‌نام یک هزار و 333 نفر از این استان در رشته‌های آوایی و معارفی چهل و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم خبر داد.

محمود میرجلیلی، رئیس امور قرآنی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان یزد حجت‌الاسلام محمود میرجلیلی، رئیس امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد، در گفت‌وگو با ایکنا از یزد، با اشاره به برگزاری چهل و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم اظهار کرد: در مجموع یک هزار و 333 نفر از استان یزد در این دوره از مسابقات قرآن کریم ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 312 نفر آقا و 1021 نفر از بانوان هستند. همچنین 3 گروه تواشیح بانوان و 3 گروه تواشیح آقایان حضور دارند.

میرجلیلی با اشاره به آمار ثبت‌نام‌کنندگان در رشته‌های معارفی گفت: در رشته ترجمه و مفاهیم نهج البلاغه 164 نفر اعم از  42 مرد و 122 زن، رشته تفسیر عمومی قرآن 398 نفر اعم از 58 نفر مرد و 340 نفر زن، ترجمه و مفاهیم صحیفه سجادیه 73 نفر اعم از 9 نفر مرد و 64 نفر زن ثبت‌نام کرده‌اند.

وی با اشاره به آمار ثبت‌نامی در رشته های آوایی نیز گفت: در رشته‌های آوایی اعم از تحقیق، ترتیل، حفظ کل، 20 ، 10، پنج جزء مجموعاً 632 نفر شامل 155 مرد و 477 زن ثبت نام کرده‌اند.

میرجلیلی از ثبت‌نام 32 نفر از آقایان در رشته اذان که از مرحله استانی آغاز می‌شود؛ خبر داد و افزود: در رشته دعاخوانی نیز 18 زن و 30 مرد در مجموع 48 نفر و در رشته مدیحه سرایی و هخوانی قرآن 6 گروه بانوان و آقایان ثبت‌نام کرده‌اند.

رئیس امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد گفت: در مجموع در رشته‌های آوایی 697 نفر شامل 495 زن و 202 مرد ثبت‌نام کرده‌اند که بیشترین ثبت نامی‌ها مربوط به شهرستان یزد و بیشترین رشته استقبال شده مربوط به حفظ بویژه حفظ ۵ و ۱۰ جز بوده است.

رئیس اداره امور قرآنی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان یزد گفت: امسال مسابقات در 12 رشته اعم از ۹ رشته آوایی شامل قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل، ۲۰، ۱۰ و ۵ جزء، اذان، دعاخوانی، مدیحه سرایی و همخوانی قرآن کریم و ۳ رشته معارفی شامل تفسیر سوره مبارکه شعرا از تفسیر نمونه، ترجمه نهج البلاغه شامل ۱۰۰ حکمت نخست نهج البلاغه و ترجمه صحیفه سجادیه از دعای ۶۲ الی ۶۴ این کتاب معنوی برگزار می‌شود.

میرجلیلی افزود: متسابقان در ۶ رشته آوایی از مرحله شهرستانی با هم رقابت خواهند داشت و سه رشته اذان، دعاخوانی و مدیحه سرایی و همخوانی قرآن کریم نیز از مرحله استانی آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: در مسابقات امسال رشته مدیحه سرایی و همخوانی ویژه خواهران نیز اضافه شده است و علاوه بر آن، دو رشته نهج البلاغه و ترجمه صحیفه سجادیه نیز از رشته‌های جدید در مسابقات امسال است.

میرجلیلی با اشاره به برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات گفت: این مرحله در شهرستان‌های مختلف استان از اواخر تیر الی نیمه مردادماه برگزار می‌شود و برگزیدگان به مرحله استانی که از اواخر مردادماه یا اوایل شهریورماه برگزار خواهد شد، راه می‌یابند.

میرجلیلی با اشاره به برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات ویژه بانوان از میزبانی هفت شهرستان خبر داد و با اشاره به زمان برگزاری این مسابقات بیان کرد: مرحله شهرستانی چهل و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم در شهرستان مهریز ۱۴ مردادماه، میبد ۱۷ تیرماه، تفت ۲۳ تیرماه، ابرکوه ۲ مردادماه، اشکذر ۳۱ تیرماه، اردکان ۲۴ تیرماه و یزد 5 الی 7 مردادماه ویژه بانوان و 6 و 7 مردادماه ویژه آقایان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برخی شهرستان‌ها همانند خاتم، بهاباد، بافق و بخش زارچ که آمار ثبت‌نامی پایینی داشتند، تلاوت‌ها ضبط و همزمان با شهرستان یزد و متناسب با متسابقان آن شهرستان داوری می‌شود. 

میرجلیلی با اشاره به مرحله شهرستانی مسابقات در گروه آقایان نیز گفت: متسابقان شهرستان‌های اردکان و میبد در ۳۱ تیرماه در اردکان به رقابت با یکدیگر می‌پردازند و سایر شهرستان‌ها نیز محل برگزاری مسابقات در یزد خواهد بود بدین نحو که یزد، اشکذر، تفت و زارچ به صورت حضوری در روزهای ۶ و ۷ مردادماه در امامزاده سید جعفر محمد(ع) یزد رقابت خواهند داشت و شهرستان‌های بافق، بهاباد، مهریز، ابرکوه و خاتم تلاوت‌ها ضبط و همزمان با شهرستان یزد و متناسب با هر شهرستانی داوری و سنجیده می‌شود.

وی در پایان یادآور شد: داوران این دوره از مسابقات در بخش آقایان نیز هفت نفر از اساتید مجرب استان انتخاب شده‌اند و افرادی هستند که در دوره‌های طرح ارزیابی و سنجش سازمان اوقاف شرکت کرده و قبول شده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha