کد خبر: 4010896
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵

به دنبال تعویق مراسم اختتامیه اولین جشنواره هنر قرآنی «دانش» و مطالبه خانواده‌های دانش‌آموزان در زمینه زمان دقیق برگزاری مراسم، ایکنا شعبه یزد پیگیر این موضوع شد.

17اختتامیه جشنواره قرآنی دانش شهریورماه 1399، خبری از سوی اداره قرآن، عترت و نماز اداره کل آموزش و پرورش استان یزد مبنی بر فراخوان پیشنهاد نام جشنواره‌ای بزرگ با موضوع «هنر قرآنی» و در رشته‌های متنوع قرائت، قصه‌گویی، سرود، حافظ‌خوانی، کتابت آیات قرآن و ... ویژه نوجوانان شهر جهانی یزد منتشر شد. 

در ادامه در تاریخ 26 آذرماه همان سال عباس ملازینلی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد، حسینعلی ملانوری و سعید غفاریان؛ معاون فرهنگی و پرورشی و رئیس اداره قرآن، عترت و نماز اداره‌ کل آموزش و پرورش استان یزد در نشست خبری این جشنواره حضور یافتند و به تبیین رشته‌ها و موضوع جشنواره که به نام «دانش» نام گرفته بود، پرداختند.

علت انتخاب نام «دانش» برای این جشنواره، گرامیداشت یاد و خاطره شهید دانش، قاری بین‌المللی یزدی و شهید فاجعه منا و تبیین شخصیت این شهید بزرگوار برای نوجوانان و جوانان و همچنین کسب و افزایش دانش و آگاهی دانش‌آموزان در زمینه‌های مختلف هنری و قرآنی اعلام شد.

در این نشست از پوستر جشنواره رونمایی و از برگزاری مراسم افتتاحیه این جشنواره در روز سی‌ام آذرماه، همزمان با روز میلاد حضرت زینب(س) در مدینةالعلم کاظمیه یزد با حضور مسئولان استان خبر داده شد.


بیشتر بخوانید: 


پس از برگزاری مراسم افتتاحیه مسئولان امر در چندین دفعه گزارشی از روند برگزاری جشنواره که با استقبال پرشور دانش‌آموزان همراه بود، ارائه کردند و طبق پیگری ایکنا در ابتدا برپایی اختتامیه در اواخر خردادماه اعلام که به دلیل شیوع کرونا به تعویق انداخته شد این در حالی است که اکنون بر حضوری بودن دانش‌آموزان در مدارس تأکید می‌شود و شاهد برگزاری مراسم‌ مختلف با حضور دانش‌آموزان و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هستیم و در این زمینه تعدادی از خانواده‌ها در پیامی به ایکنا، درخواست پیگیری این خبرگزاری در خصوص تاریخ دقیق برگزاری جشنواره را ارائه کردند.

محمدکاظم پناهی، رئیس اداره فرهنگی، هنری، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش استان و دبیر بخش هنری اولین جشنواره هنر قرآنی «دانش» به ایکنا گفت: جشنواره هنر قرآنی دانش کاری مشترک بین آموزش و پرورش و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد و  در مراحل آموزشگاه، منطقه، شهرستان و استان برگزار شد و داوری مرحله استانی نیز انجام و نتایج ارزیابی مشخص شده و لیست برگزیدگان به زودی از طریق سایت اعلام می‌شود و اکنون در تدارک برنامه تجلیل دانش‌آموزان برگزیده این جشنواره هستیم. 

وی در پاسخ به زمان دقیق برگزاری اختتامیه جشنواره افزود: اختتامیه جشنواره قرار بود در آبان ماه برگزار شود که با توجه به موج ششم کرونا امکان‌پذیر نشد، اکنون مقرر شده با همراهی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و پس از مجوز ستاد کرونا تاریخی اعلام شود که در برنامه‌های آذرماه این موضوع دنبال خواهد شد.

پناهی با اشاره به افزودن بخش هنری به این جشنواره بیان کرد: این اقدام ابتکار خوبی بود که در کنار مباحث قرآنی به بخش هنری اسلامی نیز توجه شود و باعث شد دانش‌آموزان با سلایق مختلف در این جشنواره شرکت کنند چرا که ممکن است همه دانش‌آموزان از صدای خوب و یا صوت و لحن قرآنی و یا مفاهیم توانایی و استعداد نداشته باشند اما توانایی‌های دیگری در حوزه هنر اسلامی داشته باشند، لذا با اضافه کردن این بخش توانستیم از این توانایی بهره‌مند شویم که طیف بیشتری از دانش‌آموزان را جذب برنامه‌های قرآنی و معارفی کنیم. 

وی در زمینه حمایت از دانش‌آموزان هنرمند نیز گفت: رایزنی‌هایی با مؤسسات مختلف انجام شد که بتوانیم برگزیدگان این جشنواره که با هدف کشف استعدادها و هدایت به سمت توانمند شدن و مهارت‌افزایی بود، را برای ادامه مسیر تربیت کنیم تا دانش‌آموزانی با مهارت‌های مختلف پرورش یابند.

جشنواره هنر قرآنی دانش، اولین جشنواره‌ای بود که با برنامه‌ریزی صحیح در کنار بخش‌های قرآنی به هنرهای اسلامی در گروه دانش‌آموزان نیز توجه کرد تا هنر دانش‌آموزانی که در این حوزه مورد غفلت قرار گرفته و از توانایی و استعدادهای بالای هنری برخوردار هستند، شناسایی و بتوانند هنر خود را در معرض دید عموم قرار دهند اما تعویق اختتامیه به دلیل کرونا و انتظار دانش‌آموزان شرکت‌کننده در راستای انتخاب یا عدم انتخاب و سکوت مسئولان امر، برای جشنواره‌های بعدی چندان مطلوب نخواهد بود. 

اعظم‌السادات میرجلیلی، خبرنگار ایکنا

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: