کد خبر: 3969800
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
شرح دعای بیست و چهارم /
مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر استان یزد با اشاره به انتظارات خداوند از بندگان، به آیاتی که با «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا» آغاز می‌شود اشاره کرد که اعمالی دنبال می‌شود تا مورد رضایت خداوند باشد.

هشتگ «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا»حجت‌الاسلام مجتبی شعشعی، مسئول دفتر نمایندگی ولی‌ فقیه در جمعیت هلال‌احمر استان یزد در گفت‌وگو با ایکنا از یزد در شرح دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: در فراز اول آمده است «اللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ فِيهِ مَا يُرْضِيكَ، خدایا در این ماه آنچه تو را خشنود می‌کند از تو درخواست می‌کنم.» بالتبع هر چه مورد رضایت خداوند و دستور به انجام آن داده، موفق به آن شویم و مطابق با میل او رفتار کنیم که صلاح و مصلحت بندگان نیز همین است، خدا از ما راضی می‌شود. در روایتی آمده است که اگر می‌خواهید بدانید که خدا از شما راضی است یا نه، ببینید خودتان در ته دل از خدا راضی هستید. اگر راضی باشید، خدا هم از شما راضی است. 

وی ادامه داد: باید به سمت اعمالی برویم که مورد رضایت خداوند است پس اگر بخواهیم در قرآن کریم جستجو کرده تا اعمالی که مورد رضایت پروردگار متعال و زمینه خشنودی او را فراهم می‌کند، باید به قول امروزی‌ها هشتگ «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا»  را دنبال کنیم، اگر مؤمن هستیم باید ببینیم خدا از مؤمنان چه انتظاراتی دارد. البته 90 آیه از شش هزار و 236 آیه قرآن با این هشتگ دنبال می‌شود و اگر بنده این موارد را در زندگی جامعه عمل بپوشاند، قطعاً از خدا راضی و خدا هم از او راضی می‌شود.  

شعشعی افزود: در فراز دوم آمده است «وَأَعُوذُ بِكَ مِمَّا يُؤْذِيكَ، و از آنچه تو را ناخشنود می‌کند به تو پناه می‌آورم»، این زمینه انجام اعمالی است که خداوند انسان را از انجام آن اعمال منع کرده است. مثل دروغ، غیبت، تهمت، فحش که هنگامی که انسانی یکی از این اعمال را انجام دهد موجبات عذاب و عقوبت الهی را فراهم می‌کند و این موارد نمونه‌ای از اعمالی است که در پیشگاه خداوند زشت و ناپسند است و انجام آن باعث عقوبت الهی می‌شود و ما نیز در این روز به خداوند پناه می‌بریم تا ما را از تمامی اعمالی که موجبات خشم وغضبش را فراهم می‌کند دور سازد.

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر استان یزد  گفت: در فراز پایانی دعای امروز می‌خوانیم «وَأَسْأَلُكَ التَّوْفِيقَ فِيهِ لِأَنْ أُطِيعَكَ وَلَا أَعْصِيَكَ، يَا جَوادَ السَّائِلِينَ. و از تو در این ماه توفیق اطاعت و ترک نافرمانی‌ات را خواستارم، ای بخشنده به نیازمندان.» اگر در زندگی آنچنان قدم برداشته و زندگی کنیم که مورد رضایت خدا باشد، بنده صالح خداوند و انسان حق بندگی را بجا آورده است و توانسته با خدا ارتباط برقرار کند و شکر نعمت‌ها را بجا آورد، یکی از جهت‌های تقوای الهی و حق تقوای الهی بر اساس فرموده امام صادق (ع) این است که «خداوند عبادت شود و معصیت او صورت نگیرد.»

وی با اشاره به بزرگداشت روز جهانی قدس، گفت: آخرین جمعه ماه رمضان به نام روز جهانی قدس گرامی  داشته می‌شود، یکی از وظایف مسلمانان این است که اگر ندای مظلومی را در عالم شنیدند، باید به سمت کمک به او قیام و حرکت کنندف هر چند امسال به دلیل شرایط کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از راهپیمایی عظیم روز جهانی قدس محروم هستیم اما می‌توان همبستگی، همراهی و یاری خود را با مردم مظلوم فلسطین از طریق فضای مجازی و اشتراک تصاویر این روز  و .... اعلام کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: