کد خبر: 3971070
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵
شرح دعای بیست و نهم /
مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر استان یزد با اشاره به ۳ خصلت مؤمن در کلام امام جواد(ع)، بر قرائت ذکر «لاحول ولاقوة إلا بالله العلی العظیم» تأکید و آن را راهی برای درمان شک و وسواس بیان کرد.

3 خصلت مؤمن در کلام امام جواد(ع)حجت‌الاسلام مجتبی شعشعی، مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر استان یزد، در گفت‌وگو با ایکنا از یزد، در شرح دعای روز بیست و نهم اظهار کرد: در فراز اول این دعا از خداوند می‌خواهیم: «اللهمّ غَشّنی فيهِ  بالرّحْمَةِ؛ خدايا در اين ماه من را به لطف و رحمتت داخل كن.» «غش» یعنی پوشاندن و اگر كسی به طرف معامله، گندم نشان دهد و جو بفروشد، در معامله «غش» كرده و آن معامله باطل و در اسلام بسیار نهی شده است.

وی ادامه داد: در اين دعا می‌گوييم كه خدايا، همان‌طور كه او در معامله عيب را می‌پوشاند، تو هم به رحمت خودت عيب من را بپوشان و در مسیر اصلاح عیب‌های نفسانی موفق بدار. پیامبر گرامی اسلام فرمودند: «لَيسَ مِنّا مَن غَشَّ مُسلِماً؛ هر كه به مسلمانى خيانت كند از ما نيست.»

شعشعی افزود: در ادامه می‌خوانیم: «وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ؛ توفيق عمل و دورى از گناه را روزيم گردان» اینکه خداوند توفیق نماز شب، خوش اخلاقی با خلق، پاسداری از حرمت و ارزش‌های دین اسلام، انجام واجبات و ترک محرمات و ... را به انسان عنایت کند.

وی با اشاره به اینکه در آستانه انتخابات قرار داریم گفت: همچنین از خداوند می‌خواهیم توفیق شرکت در انتخابات را به ما عنایت کند زیرا که حضور حداکثری مشت محکمی بر دهان یاوه‌گویان خواهد بود و فرصت انتخابات، فرصت اصلاح ساختارهای اجرایی مملکت است، اینکه فردی انتخاب کنیم تا سکاندار امور اجرایی و دلسوز مردم، مطیع امر ولایت و خیرمند مردم باشد.

شعشعی افزود: امام جواد(ع) می‌فرمايد: «مؤمن 3 خصلت دارد. اولين آن‌ها اين است كه توفيق داشته باشد در مسیر عبودیت و ایمان به خدا خوب حرکت کند. دوم، انسان مؤمن نیاز به واعظ درونی دارد که خوبی‌ها را به او گوشزد و بدی‌ها را متذکر شود و سوم اینکه پذیرش نصیحت از دیگران را داشته باشد. 

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر استان یزد گفت: در ادامه دعای امروز آمده است: «وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ، و دلم را از سياهى‌هاى تهمت پاک گردان.» از بین اذکاری که برای ما نقل شده پیامبر خطاب به سلمان فارسی فرمودند: «اکثر من قول لاحول ولاقوة إلا بالله العلی العظيم»، این ذکر را زیاد بخوان زیرا که از گنج‌های بهشت است و باعث می‌شود انسان از شک و بدبینی و وسوسه‌ها رهایی یابد.

وی بیان کرد: در پایان می‌خوانیم: «یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین؛ اى مهربان بر بندگان با ايمان» خدایا اين دعاها را درباره ما اجابت كن، خدا بسيار مهربان است. خدا نعمت‌هايی به ما می‌دهد كه اصلاً ما از او نخواسته‌ايم و تقاضا نكرده‌ايم. به قدری ما را دوست دارد كه هر چه را در دلمان است حتی اگر نخواهيم به ما می‌دهد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: